Home WiadomościZ kraju Zmarła Matka Benigna Kot – była przełożona generalna sióstr michalitek

Zmarła Matka Benigna Kot – była przełożona generalna sióstr michalitek

Redakcja

S. Benigna Bronisława Kot ze Zgromadzenia Św. Michała Archanioła, była przełożona generalna zgromadzenia, zmarła 29 października. Przeżyła 83 lata, w zakonie 67 lat. Posługę przełożonej generalnej pełniła przez 12 lat (1977-1989), przez 18 lat była asystentką generalną, a przez 6 lat sekretarką generalną. Pełniła też funkcję mistrzyni junioratu, przełożonej domów zakonnych, nauczycielki, katechetki i organistki. Od 2009 r. z powodu słabego stanu zdrowia przebywała w Domu Macierzystym Zgromadzenia, a od miesiąca była obłożnie chora.

M. Benigna ur. się 16 czerwca 1928 r. Berteszowie (dziś tereny Ukrainy).Do Miejsca Piastowego przyjechała w 1937 r., by zamieszkać u Sióstr Michalitek, które prowadziły szkołę podstawową. Tu zastała ją II wojna światowa. W 3 maja 1944 została przyjęta do postulatu, a 8 grudnia tego roku rozpoczęła nowicjat. Pierwsze śluby zakonne złożyła 3 maja 1946 r. Jako michalitka ukończyła gimnazjum i liceum pedagogiczne, a następnie dokształcała się w Studium Prawa Kanonicznego i w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej w Lublinie. Jako przełożona generalna była otwarta na sprawy całego Kościoła i umiejętnie czytała znaki czasu. Za jej kadencji siostry posłane zostały do pracy za granicą – do Libii i Niemczech, rozpoczęły też misje w Kamerunie. W Polsce, strzegąc charyzmatu Zgromadzenia, szukała możliwości docierania do ludzi młodych i kształtowania ich w wierze. Posłała zatem siostry do współpracy w formacji Ruchu Światło-Życie, co zaowocowało licznymi rekolekcjami oazowymi, prowadzonymi przez siostry michalitki. Matka Benigna była zawsze bardzo szanowana i ceniona w Zgromadzeniu, ze względu na jej autentyczną troskę o każdą siostrę, jej rozsądek w decyzjach, dobroć i pokorę. W czasie, gdy sprawowała funkcję przełożonej generalnej, Zgromadzenie przeżywało duchowy i liczebny rozkwit oraz dostrzeganą prężność apostolską.

POGRZEB W ŚRODĘ, 2 LISTOPADA. O godz. 10.00 różaniec za zmarłą w kaplicy Sióstr Michalitek, następnie wyprowadzenie do kościoła “na Górce”. O 11.OO Eucharystia z liturgią pogrzebową. Mszy św. przewodniczył będzie Bp Marian Rojek z Przemyśla.

(więcej informacji na stronie www.michalitki.pl; opr. s. Dawida Ryll)

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda