Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: W Brazylii zmarł ks. Paweł Piotrowski

Chrystusowcy: W Brazylii zmarł ks. Paweł Piotrowski

Redakcja

Z Brazylii nadeszła smutna wiadomość, że 28 października o godz. 13.30 w Domu Prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego w Kurytybie, zaopatrzony sakramentem namaszczeniach chorych, zmarł nasz współbrat ks. Paweł Piotrowski SChr (l. 78).

Śp. ks. Paweł Piotrowski urodził się 27 czerwca 1933 r. w Gnieźnie. Do Towarzystwa Chrystusowego wstąpił 15 sierpnia 1950 r. Dnia 1 września 1951 r. w Bydgoszczy złożył pierwszą profesję zakonną, zaś dozgonną 8 września 1954 r. w Poznaniu. Dnia 20 kwietnia 1958 r. w Poznaniu przyjął święcenia prezbiteratu z rąk ks. abpa Antoniego Baraniaka. W Polsce pracował na parafiach w Kluczewie, Goleniowie, Lesznie, Stargardzie Szczecińskim.

W 1962 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej w Brazylii. Pracował tu w następujących parafiach: Triumfo – 5 miesięcy, Guarani das Missões – 1 rok, Camaquã – 9 lat, Mendes – 1 rok. Rio de Janeiro 2 lata. Następnie przez 4 miesiące przebywał w Kurytybie, 6 miesięcy w Campo Largo i 1 rok w Matinhos. Dnia 20 lipca 1977 r. objął jako proboszcz Polską Parafię Personalną w Rio de Janeiro. Pracował tam do 7 lutego 1989 r. kiedy to objął parafie w Ijui RS.

Przez 6 miesięcy przebywał w Polsce we Władysławowie przygotowując się do pracy w krajach byłego ZSRR gdzie na swoją prośbę został skierowany przez przełożonych. Kolejny rok pracował w miejscowości Gołozubince na Ukrainie, po czym powrócił do Brazylii. 13 października 1991 r. objął obowiązki proboszcza Parafii Dobrego Jezusa w Campo Largo PR. 14 listopada 1994 r. został skierowany do Parafii w Rio de Janeiro aby przez 18 miesięcy zastępować proboszcza. Dnia 14 stycznia 1996 r. objął jako pierwszy proboszcz parafię Matki Bożej z Nazaret w Kurytybie. Z dużym poświęceniem pracował tam do 2005 r. Dnia 1 lutego tegoż roku powrócił jako wikariusz do parafii w Campo Largo PR. 2 stycznia 2007 r. został rezydentem w Parafii Dobrego Jezusa w Balsa Nova PR. Po powrocie z urlopu w Polsce 26 lipca 2007 r. został przeniesiony do Parafii w Quedas do Iguaçu, gdzie ofiarnie pomagał do sierpnia 2011 r. Ks. Paweł Piotrowski przez pewien czas był Rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.

Msza św pogrzebowa  śp. ks. Pawla Piotrowskiego będzie celebrowana w poniedziałek 31 października o godz 9.30 w parafii Nossa Senhora de Nazare, gdzie zmarły był pierwszym proboszczem. Przewodniczyć będzie emerytowany arcybiskup Kurytyby dom Pedro Fedalto. Następnie ks. Paweł zostanie pochowany w grobowcu księży chrystusowców prowincji południowoamerykańskiej na cmentarz w Bateias.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda