Home WiadomościZ kraju Zmiana na urzędzie Prowincjała w Prowincji Polski Południowej

Zmiana na urzędzie Prowincjała w Prowincji Polski Południowej

Redakcja

Od publicznej Mszy św. w uroczystość św. Ignacego Loyoli w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie rozpoczęło się oficjalne przekazanie władzy nowemu Prowincjałowi PME.

Na początek, ustępujący przełożony prowincji, o. Jakub Kołacz, odczytał dekret o. Generała:

„Arturo Sosa, Praepositus Generalis Societatis Iesu, przesyła pozdrowienia i życzenia pokoju Chrystusa Ojcu Jarosławowi Paszyńskiemu.

Pełen ufności w Panu, co do Twojej prawości i roztropności, wybieram Ciebie i nominuję Prowincjałem Polonia Meridionale (Prowincji Polski Południowej). Czyniąc to, powierzam Tobie pełnię władzy, uprawnień i przywilejów związanych z tą funkcją zgodnie z naszym Instytutem, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Modlę się, żeby odwieczny Pan w Swojej Mądrości prowadził Ciebie i wspierał we wszystkich Twoich działaniach ku Jego większej czci i chwale. Amen”, dodając, że od tej chwili o. Jarosław Paszyński obejmuje rządy w Prowincji PME.

Mszy św. przewodniczył nowy Prowincjał, o. Jarosław Paszyński. W homilii powiedział m.in., że słowo Boże z liturgii uroczystości św. Ignacego dobrze ukazuje to, co było jego duchową drogą. Wskazuje na cel życia człowieka, którym jest miłość Boga i służenie Mu, a zarazem wolność. Człowiek może wybierać, idąc drogą Bożą, doświadczając życia i szczęścia, lub ją odrzucić idąc w kierunku śmierci i nieszczęścia. Doświadczenie nawrócenia prowadzi Ignacego do tego, o czym mówiła ewangelia, do spotkania z Jezusem i poznania Go.

Po Mszy św., w ogrodzie kolegium, przy pięknej, letniej pogodzie, odbyła się druga część uroczystości. O. Jakub Kołacz dziękował wszystkim tym, którzy w czasie jego prowincjalatu wspomagali go w pełnieniu jego misji. Dziękował także naszym Dobroczyńcom za wspieranie naszych dzieł i działań.

Z kolei nowy Prowincjał, o. Jarosław Paszyński dziękował swojemu poprzednikowi za lata jego posługi, za współpracę, za rządy osobiste i duchowe, za godne reprezentowanie naszej prowincji wobec władz świeckich i duchownych w Polsce oraz poza granicami kraju. Przy okazji zakomunikował, że po kilku miesiącach sabatycznych, o. Jakub Kołacz rozpocznie swoją nową misję w Wydawnictwie WAM.

Całość została dopełniona braterskim spotkaniem przy grillu.

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda