Home WiadomościZe Świata Redemptoryści: Przełożony Generalny na uroczystość św. Alfonsa Liguori

Redemptoryści: Przełożony Generalny na uroczystość św. Alfonsa Liguori

Redakcja

–  Św. Alfons wzywa nas w imieniu Jezusa, abyśmy pocieszali tych, którzy płaczą, i opatrywali rany złamanych serc. Przypomina nam, że w tym właśnie celu zostaliśmy namaszczeni przez Pana darem Ducha –  napisał o. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny Redemptorystów na uroczystość św. Alfonsa Liguori –  założyciela zgromadzenia.

Drodzy Współbracia, Drogie Siostry, Drodzy Świeccy Misjonarze i Współpracownicy,

Życzę Wam Bożego błogosławieństwa w tę uroczystość św. Alfonsa Marii Liguori! Kiedy celebrujemy Eucharystię w jego tegoroczne święto, w pierwszym czytaniu słyszymy słowa, które są echem prorockiego wyzwania, jakie kieruje do nas św. Alfons, przypominając nam o powołaniu, do którego zaprosił nas nasz Odkupiciel. Pozwólcie, że lekko sparafrazuję słowa Izajasza:

Duch Pana Boga nad [nami], bo Pan [nas] namaścił. Posłał [nas], by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski Pańskiej (…), aby pocieszać wszystkich zasmuconych (por. Iz 61, 1-2).

Na tym polega owo wyzwanie! Czy naprawdę wierzymy, że ten rok 2020 jest „rokiem łaski Pańskiej”? Jaką „dobrą nowinę” głosimy? Kiedy obchodzimy to święto, w wielu krajach nasze kościoły są nadal zamknięte, a lud nie może wraz z nami uczestniczyć w Eucharystii. Z kolei w innych krajach restrykcje ograniczają liczbę osób, które mogą być fizycznie obecne w kościele. Jednak to nie wszystko. Skutki pandemii Covid-19 – gospodarcze, społeczne i polityczne – tak naprawdę dopiero zaczynają być odczuwalne na całym świecie.

W tej sytuacji św. Alfons wzywa nas w imieniu Jezusa, abyśmy pocieszali tych, którzy płaczą, i opatrywali rany złamanych serc. Przypomina nam, że w tym właśnie celu zostaliśmy namaszczeni przez Pana darem Ducha.

Podobnie jak Jezus w dzisiejszej Ewangelii, Alfons widział tłumy nie jako bezimienne masy ludzi, ale jako owce bez pasterza. Alfons, podobnie jak Jezus, nie tylko zobaczył tych ludzi, ale ogarnęło go współczucie. Podobnie jak Jezus, Alfons znalazł nowe i twórcze sposoby głoszenia dobrej nowiny w bardzo trudnych okolicznościach.

Dla Zarządu Generalnego w Rzymie źródłem inspiracji było usłyszenie od tak wielu z was o drogach, którymi podążacie dzisiaj śladami św. Alfonsa, naprawdę widząc rany ludzi i naszego świata, wkraczając w profetyczną i twórczą solidarność zrodzoną ze współczucia, i idąc na misje z przesłaniem nadziei i radości.

Niech św. Alfons wciąż towarzyszy nam w naszej misji. Niech Maryja, nasza Matka Nieustającej Pomocy, nauczy nas, jak nieść wszystkim pociechę i radość. Niech Bóg błogosławi Was i wszystkich, z którymi i dla których służycie!

Wasz brat w Jezusie Chrystusie, naszym Odkupicielu,

o. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny

Za: redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda