Home WiadomościZ kraju Żółte Pola Nadziei licheńskiego hospicjum

Żółte Pola Nadziei licheńskiego hospicjum

Redakcja

Akcję charytatywną „Pola nadziei” po raz kolejny organizuje Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym. W tym roku po raz pierwszy wolontariusze w żółtych trykotach będą rozdawać żonkile – symbole walki z chorobą nowotworową – w parafii pw. św. Marcina w Kazimierzu Biskupim (27 kwietnia).

„Pola nadziei” są doroczną kampanią prowadzoną przez hospicja i ośrodki opieki paliatywnej w Polsce i na świecie. Tegoroczna akcja odbędzie na terenie licheńskiego Sanktuarium oraz w zaprzyjaźnionych parafiach.

Większość z zaplanowanych zbiórek odbędzie się w niedziele. Tegoroczne kwestowanie rozpocznie się już 6 kwietnia. Tego dnia hospicyjnych wolontariuszy można będzie spotkać w Kramsku (parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika), Ślesinie (parafia św. Mikołaja Dobrego Pasterza) i Licheniu (parafia św. Doroty). Tydzień później (13 kwietnia) akcja przeniesie się do Koła (parafie: św. Bogumiła, Matki Bożej Częstochowskiej, Podwyższenia Krzyża Świętego oraz klasztor oo. Bernardynów). Z kolei 27 kwietnia wolontariusze kwestować będą w parafii pw. św. Marcina w Kazimierzu Biskupim – po raz pierwszy w historii. Ostatnia akcja, będąca jednocześnie zwieńczeniem wszystkich tegorocznych działań, tradycyjnie zaplanowana jest w dniu 3-go maja br. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tego dnia na terenie Sanktuarium można będzie spotkać wolontariuszy hospicyjnych ubranych w żółte koszulki, rozdających napotkanym osobom żonkile, zbierając jednocześnie datki do specjalnie przygotowanych i oznakowanych puszek.

Jak wyjaśnia Krzysztof Zieliński, koordynator wolontariatu w licheńskiej placówce, żonkile są symbolem hospicjów: – „Akcja została wymyślona w Edynburgu. Dlatego żonkil, gdyż już w starożytności był symbolem walki z cierpieniem, a w dzisiejszych czasach jest symbolem walki z nieuleczalną chorobą. Jest także symbolem hospicjów na całym świcie”.

„W Polsce akcja „Pola nadziei” została zapoczątkowana w Krakowie przez tamtejsze Hospicjum im. św. Łazarza, które jest najstarszą tego typu placówką w naszym kraju” – zaznaczył Krzysztof Zieliński.

Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego powstało w 2009 roku. Pomaga pacjentom w godnych warunkach odejść do wieczności. W placówce do dyspozycji pacjentów są przygotowane 22 łóżka. Niemalże połowę kosztów utrzymania ośrodka pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostała kwota jest pozyskiwania m.in. od ludzi dobrej woli, którzy przekazują na rzecz hospicjum swój 1% podczas rozliczania się z podatku dochodowego, od darczyńców i dobrodziejów, a także ze zbiórek publicznych, takich jak „Pola nadziei”.

Osoby zainteresowane mogą wspomóc Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym także poprzez przekazanie 1% podatku podczas dorocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Wystarczy w formularzu PIT wpisać nazwę Fundacja Spem Donare oraz numer KRS 0000300810. Za wszelką pomoc, okazaną życzliwość, serce i dobroć dziękują pacjenci oraz personel Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym

Więcej informacji o działalności licheńskiego hospicjum można uzyskać odwiedzając stronę internetową: www.hospicjum.lichen.pl

Za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda