Home WiadomościZ kraju Zrobili się na szaro

Zrobili się na szaro

Redakcja

Podczas kapituły prowincjalnej nadzwyczajnej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce, która od niedzieli trwa w Harmężach, franciszkanie prowincji krakowskiej przyjęli nowy kolor habitu.

Bracia kapitulni zdecydowali, że w klasztorach prowincji na terenie Polski używany będzie habit koloru szarego. “Zezwala się jednak braciom, którzy używali habitu w kolorze czarnym, na jego dalsze noszenie. W klasztorach prowincji poza Polską kolor habitu zależy od miejscowych zwyczajów” – głosi komunikat.

Dwa lata temu, podczas sympozjum zorganizowanego przez Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe, rektor Międzynarodowego Kolegium “Seraphicum” w Rzymie o. dr Adam Mączka poddał analizie historyczno-teologicznej habit franciszkański. Mówił wówczas m.in. o jego kolorze. Zakonnik dowodził, że do pewnego okresu – prawie do końca XVII w. – kolor habitu wszystkich rodzin I i II Zakonu św. Franciszka był jednolity, czyli szary, i że trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czym tak naprawdę podyktowana była zmiana koloru habitów.

“Niektórzy historycy są przekonani, że zmiana ta podyktowana była przede wszystkim względami ekonomicznymi. Trudność w nabyciu szarego płótna, która z kolei powodowała podnoszenie cen, mogła w pośredni sposób wpłynąć na zmianę. A być może zmiana była podyktowana ówczesną modą, która wkradała się do klasztorów” – mówił.

Ciekawość wśród słuchaczy historyk wzbudził, cytując generała Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Alfonsa Orlicha, który w liście do braci w 1927 r. pisał: “Barwą tradycyjną naszego zakonu, zachowaną dotychczas przez biskupów i kardynałów z naszego zakonu, była barwa popielata, wpadająca w czarną. Sukno nie bardzo lekkie. Kształt tuniki prosty bez zbytniej liczby fałdów. Kapturek wygodnie osłaniający głowę; kaptur z tyłu trójkątny”.

Za: www.krakow.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda