Życie dla Boga

jasnagora.com10. Pielgrzymka Stanu Dziewic, Stanu Wdów Konsekrowanych, Pustelnic i Pustelników trwa w sobotę, 5 grudnia na Jasnej Górze. Modlitwa odbywa się pod hasłem: „Być obliczem Miłosiernego Ojca”. 

„Ta forma życia ciągle się rozwija, wzrost jest dynamiczny. I jest to odpowiedź na wszelkiego rodzaju kryzysy, które dotyczą Kościoła czy też życia konsekrowanego – mówi ks. Arkadiusz Okroj, przewodniczący Podkomisji KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego – Okazuje się, że mamy panie, które podejmują liczne działania jako wolontariuszki, reprezentują przeróżne zawody, są to i lekarki, i nauczycielki, i osoby związane z różnego rodzaju instytucjami kościelnymi. I coraz więcej biskupów przekonuje się do tego, że warto stworzyć takim osobom szansę do tego, żeby mogły podjąć formację, a później konsekrację”.

Na pytanie, kto może podjąć taki rodzaj drogi, ks. Okroj odpowiada: „To muszą być osoby powołane. Wszystko zaczyna się od Pana Boga, Kościół rozeznaje, czy te osoby są dostatecznie silne psychicznie, żeby sobie w tych niełatwych realiach świata poradzić, bo one nie mają żadnych zabezpieczeń, mam na myśli na przykład te, którymi dysponują osoby w różnych zakonach żyjące, tam jest habit, tam jest wszystko jasne i czytelne. Te osoby muszą odznaczać się takimi predyspozycjami, by w tym świecie rzeczywiście realizować swoje powołanie, by te przeciwności, jakim muszą stawiać czoła, ich w jakiś sposób nie osłabiały”. Ks. Okroj dodaje, że jest to „piękna propozycja życia, którą może podjąć wiele pań”, ale nadal istnieje problem z przekazem informacji dotyczących tego stanu.

„Jesteśmy tutaj w Domu Matki, żeby uczyć się od Niej postawy służebnej, żebyśmy jak najlepiej mogły służyć Jezusowi, ponieważ nas powołał do takiej bliższej relacji z Nim – mówi Maria – Trzeba dać się prowadzić Bogu, żebyśmy przez to posłuszeństwo, które ślubowałyśmy, przez ubóstwo, przez czystość, mogły w tym świecie istnieć, i żeby można było nas odróżnić od tego świata”.

„Bardzo długo poszukiwałam swojego miejsca w Kościele poprzez różne formy życia – opowiada Marzena – Kilka lat temu dowiedziałam się o tej formie życia, to było ogromne otwarcie mojego serca i takie zapałanie. Z wypiekami na twarzy szukałam informacji o tej formie życia, szukałam osób, które prowadziły mnie w tym kierunku. I w tym roku, w Roku Życia Konsekrowanego, 21 marca przyjęłam konsekrację w stanie dziewic”.

„Ta forma życia jest taka, że żyje się zupełnie w świecie, na pierwszym froncie walki z tym wszystkim, co dzisiejszy świat niesie, a nie jest on sprzyjający wierze, Panu Bogu. I trzeba się ostro zmagać, i w tym środowisku może czasem najbliższym, i w tym dalszym, tam, gdzie jestem postawiona, gdzie mam być. Czasem jest trudno, ale tak sobie myślę, że życie oblubienicy nie może być inne niż życie Oblubieńca” – stwierdza Marzena.

„Bardzo się cieszymy, że przybywa nas z roku na rok – dodaje Elżbieta – Jest nas w tej chwili 240, mamy jednego wdowca, na razie. Jesteśmy już w 28 diecezjach w Polsce. Największe skupisko wdów jest w Łodzi, w Szczecinie, na Podkarpaciu. Bardzo cieszymy się, że możemy tutaj uczestniczyć w rekolekcjach, umacniać się, słuchać Słowa Bożego, i później przenosić to do swoich środowisk”.

posłuchaj: rozmowa z uczestniczkami pielgrzymki

*

Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk.

homilii biskup powiedział: „W życiu każdego z nas dokonała się ta tajemnica, gdzie Chrystus w różnych momentach stanął i powiedział: Oto cieszę się, że jesteś i cię posyłam. Oto tobie zawierzam tę moc, bo to żniwo jest wielkie. Oto wnieś to, co jest mocą Boga właśnie w to życie, w życie innych ludzi (…) Pan Bóg zwycięża, Jego moc potrafi przemieniać życie. Dzisiaj jesteśmy tutaj, żeby to odnowić, dzisiaj jesteśmy po to, aby usłyszeć w sercu każdego z nas tę prośbę Chrystusa, który mówi: proś Pana żniwa, żeby to, do czego ciebie posłał, żeby się zawsze przez ciebie dokonywało (…)”.

W czasie pielgrzymki dziewice i wdowy konsekrowane wysłuchały konferencji bp Marka Solarczyka nt. „Moja misja w świecie: Być obliczem Miłosiernego Ojca”. W południe miało miejsce spotkanie z bpem Kazimierzem Gurdą, przewodniczącym Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje: dla stanu wdów „Godna zaufania?” prowadził ks. Kazimierz Skwierawski z Krakowa, dla stanu dziewic „Oto Ja Służebnica Pańska” poprowadził bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Zobacz więcej na: www.konsekrowane.org

Za: www.jasnagora.com