Home WiadomościZ kraju Żywy kult bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy

Żywy kult bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy

Redakcja

W niedzielę, 19 grudnia przypada 59. rocznica, ponownego ogłoszenia bł. Władysława z Gielniowa patronem stolicy.

Na przestrzeni wieków widać, jak warszawiacy kochają i cenią bł. Władysława z Gielniowa. Chociaż żył on w Średniowieczu, jego postać jest w narodzie polskim wciąż ważna i wspominana.

Polacy otrzymują od Kościoła coraz to nowych błogosławionych i świętych rodaków, jednak  sylwetka bł. Władysława pozostaje w sferze fascynacji ludzi wybitnych i zwykłych, duchownych i świeckich.

W 1604 r. Senat Warszawy uczynił świątobliwego zakonnika Władysława patronem Stolicy. Papież Benedykt XIV wydał urzędowy akt beatyfikacyjny 11 lutego 1750 r.

W roku 1759 Klemens XIII ogłosił bł. Władysława patronem Królestwa Polskiego i Litwy.

19 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII na prośbę Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego ogłosił bł. Władysława z Gielniowa głównym patronem Warszawy.

W swoim kazaniu bł. Stefan Wyszyński o bł. Władysławie mówi : „Bernardyn Władysław wiedział dobrze, że Polacy nie gęsi język, ale swój język mają. Po nim właśnie powtarzał Rej . Dlatego, że bł. Władysław z Gielniowa dbał o Polaków, rodaków, był gorącym patriotą, dbał o oświatę. Chodził po biednym Powiślu, krążył w okolicy tego kościoła (św. Anny), szukał nędzy, niedoli, niedostatku i wszędzie spieszył z pomocą”.

Bracia bernardyni regularnie co miesiąc, a nawet kilka razy w miesiącu odwiedzają grób swego współbrata, bł Władysława z Gielniowa w kościele św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Modlą się tam o jego wstawiennictwo u Boga  i o kanonizację patrona stolicy.

W grudniu br. msze święte o kanonizację bł. Władysława będą odprawiać ojcowie bernardyni wspólnie z akademickimi księżmi  w warszawskim kościele św. Anny w dniach: 19, 21, 28 i 30.

Bł. Władysław, franciszkanin bernardyn  był wybitnym zakonnikiem, kaznodzieją, muzykiem i poetą. Kilkakrotnie był gwardianem, wikariuszem  i prowincjałem zakonu.

Jemu zawdzięczamy pierwszy polski tekst godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NM Panny . To on po raz pierwszy przetłumaczył na jęz. polski  i częściowo ułożył tą piękną modlitwę, wzorowaną na liturgii godzin.

Oprócz sanktuarium bł. Władysława z Gielniowa w kościele św. Anny jego kult  w Warszawie jest szerzony w 30. tysięcznej parafii  bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie Natolinie. Każda msza święta o godz. 7.30 w dni powszednie jest zakończona modlitwą o wstawiennictwo patrona.  W poniedziałki po mszy św. o godz. 19.00 odmawiana jest nowenna o wstawiennictwo i kanonizację bł. Władysława.

Od wieków wierni Warszawy i bernardyni modlą się do bł. Władysława o oddalenie nieszczęść i epidemii.

Bernardyni w swoich wydawnictwach opisują cuda, dokonane przez Władysława, m. in. jego skuteczne wstawiennictwo w epidemiach, nawiedzających Warszawę na przestrzeni wieków.

O. Władysław jako gwardian klasztoru w Warszawie w Wielki Piątek w 1505 r. w trakcie płomiennego kazania doznał ekstazy , potem zasłabł i po kilku dniach choroby zmarł 4 maja.

O przywiązaniu wiernych do postaci  bł. Władysława z Gielniowa  dzisiaj i docenianiu wartości literackich i muzycznych jego dzieł może świadczyć powstały niedawno w Warszawie chór męski „Schola Cantorum Beati Vladislai „ pod dyrekcją młodego muzyka, Piotra Ulricha.

Schola wykonuje śpiewy gregoriańskie i tradycyjne pieśni kościelne  na mszach w nadzwyczajnym rycie rzymskim i na koncertach w warszawskich kościołach i salach koncertowych.  Dzięki temu imię bł. Władysława z Gielniowa znajduje swoje miejsce w wielu przestrzeniach życia religijnego i społecznego stolicy.

Czciciele bł. Władysława z Gielniowa oczekują, że akademicki kościół św. Anny stanie się wkrótce oficjalnym sanktuarium, bł. Władysława z Gielniowa.

Anna Dziemska


Żródła : własne, „Kronika Zakonu Braci Mniejszych Obserwantów (1209-1536)” autorstwa br. Jana z Komorowa

Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński o Patronie Warszawy – Broszura o Bł. Władysławie z Gielniowa wyd.”Perła” 2008 o Patronie Warszawy

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda