Home Wiadomości Kraków: „W Roku Wiary Muzyką i Słowem”

Kraków: „W Roku Wiary Muzyką i Słowem”

Redakcja

23 listopada 2013 o godzinie 20.15 w Bazylice Franciszkańskiej w Krakowie odbędzie się koncert finałowy wspólnego projektu realizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie i Franciszkanów.

Projekt pod nazwą „W Roku Wiary Muzyką i Słowem” miał za zadanie uczcić Rok Wiary zainicjowanego przez papieża Benedykta XVI, ale także, jak czytamy we wspólnym liście intencyjnym realizatorów projektu, wzbogacić o elementy muzyki, jako środka przekazywania bogatych treści ewangelicznych, sakralnych, jak i szeroko pojętych wartości etycznych, społecznych i kulturowych.

Kończąc to wspólne przedsięwzięcie warto przypomnieć, iż hasło projektu stało się inspiracją dla młodych artystów Akademii Muzycznej. I tak Marcin Banaszek absolwent wydziału Jazzu skomponował obrazy muzyczne do 14 stacji nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która miała swoje prawykonanie w okresie Wielkiego Postu w Kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice Franciszkanów. Jednocześnie powstał pomysł nagrania tego materiału na krążku CD. Czy realizacja dojdzie do skutku? Na razie szukamy mecenasów owego przedsięwzięcia.

Kolejnym dziełem projektu zasługującym na uwagę to powstanie chóru gospel o nazwie Godspelsi. Wśród wielu zespołów działających na Akademii Muzycznej nie było dotąd takiej formacji. Atmosfera koncertów zmotywowała studentów różnych wydziałów do powstania chóru gospel, który pod dyrekcją Macieja Tworka dał prapremierowy popis podczas uwielbienia wielkanocnego. Warto zauważyć, iż oprócz młodych muzyków udział biorą także muzycy starszego pokolenia związani z Akademią, świadczy to o wspaniałej współpracy, wzajemnym przekazywaniu emocji, doświadczeń oraz inspiracji.

Ostatnie spotkanie pozwoli nam dokonać refleksji nad przemijaniem człowieka, wspomnieniu tych którzy odeszli z tego świata. A pomoże nam w tym „Requiem” – Maurica Durufle. Wykonana przez chór Akademii Muzycznej pod batutą p. Andrzeja Korzeniowskiego. Partie solowe wykonają p. Agnieszka Monasterska i p. Marcin Wolak – bas- baryton. Przy organach zasiądzie Dariusz Bąkowski – Kois.

Serdecznie zapraszają Franciszkanie.

Więcej: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda