Kraków: Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan

Radio MaryjaW Krakowie rozpoczął się Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan, który potrwa do jutra. Dziś został zaprezentowany raport pt. „Prześladowani, zapomniani”. Dokument co dwa lata przygotowuje Papieska Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Statystyki są zatrważające. Wynika z nich, że obecnie co 5 minut na świcie ginie jeden chrześcijanin za wiarę; rocznie – 105 tys.

Ks. prof. Waldemar Cisło, z polskiej sekcji stowarzyszenia podkreśla, że najgorsza sytuacja jest na bliskim wschodzie.

– Zamiast być lepiej staje się tak, że w wielu miejscach na świecie chrześcijanie są dzisiaj grupą, która jest na wymarciu. Chociażby Irak czy Syria – liczby mówią same za siebie, że z 1,5 mln w Irbilu 180 tys. Tamtejsze statystyki kościoła mówią, że rocznie ubywa ich 60 tys. Czyli za 4-5 lat w kraju, który od 2 tys. lat był chrześcijański, gdzie mieliśmy 200 diecezji chaldejskich, gdzie wysyłano misjonarzy – nie będzie żadnego chrześcijanina. W Mosulu biskup musiał wysłać list do papieża, że po raz pierwszy od 18 wieków nie odprawiono Mszy św., bo nie było dla kogo i nie miał jej kto odprawić – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło.

Jutro po Mszy św. w Sanktuarium w Łagiewnikach nastąpi uroczyste otwarcie kongresu. W pierwszej jego części wezmą udział, m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, ks. abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce oraz ks. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Referat wygłoszą, m.in. prof. Ryszard Legutko – poseł do Parlamentu Europejskiego, ks. prof. Waldemar Cisło oraz eksperci Ordo Iuris. O sytuacji w swoich krajach powiedzą przedstawiciele kościoła z Iraku, Pakistanu oraz Egiptu.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Za: Radio Maryja.