Home Wiadomości Kraków: Sercanie u swej Patronki Maryi Płaszowskiej

Kraków: Sercanie u swej Patronki Maryi Płaszowskiej

Redakcja

Sercanie.pl10 października sercanie z niemal wszystkich placówek w kraju pielgrzymowali do swego sanktuarium maryjnego w Krakowie Płaszowie.

Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny charakter, ponieważ po dwóch latach związanych z konserwacją, łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Płaszowskiej powrócił do świątyni. Na pochodzący z XV wieki obraz czekał nowy ołtarz kamienny zaprojektowany przez Agatę Gurgul-Dzięgiel, a wykonany przez firmę kamieniarską Adama Rybaka – ARKAM.

W kościele wykonano ponadto szereg innych prac: nowy podest marmurowy w prezbiterium, ołtarz i ambonę, odsłonięto oryginalny krzyż za figurą Serca Jezusa nad ołtarzem, wykonano instalację mechanizmu zasłaniania obrazu i wymieniono instalację elektryczną, zamontowano nowe oświetlenie, przywrócono pierwotny wygląd tabernakulum i oczyszczono znajdujące się w kościele rzeźby, płaskorzeźby i ornamenty kamienne. Tą ostatnią pracę wykonał wikariusz parafii ks. Grzegorz Marcinek SCJ.

Przed procesyjnie wprowadzonym i umieszczonym przy ołtarzu obrazem Patronki Sercanów w Polsce, dziękowano za dar nowych powołań, modlono się w intencji ogłoszonego dzień wcześniej nowego prowincjała i jego radę, a także za ojczyznę i o pokój na świecie. Podczas adoracji zawierzono całą prowincję opiece Matki Bożej Płaszowskiej.

Przybyli z różnych domów zakonnych sercanie-pielgrzymi mieli okazję wysłuchania konferencji o życiu zakonnym redemptorysty o. Marcina Klamka CSsR. On też wygłosił homilię podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem prowincjała ad interim ks. Dariusza Salamona SCJ.
Po południu przed obrazem Matki Bożej czuwali parafianie i różne grupy duszpasterskie istniejące w tej wspólnocie, m.in. Matecznik, Biblijny Krąg Młodych, Eqiupes Notre-Dame, Duchowa Adopcja, Mężczyźni św. Józefa, Chór Parafialny, Caritas Parafialna, Margaretki, Sercańska Wspólnota Świeckich, Róże Żywego Różańca oraz Schola dziewczęca, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Sercańsiej Młodzieży, Ruch Światło-Życie, Świetlica „Płaszczyk”. Było to zarazem przygotowanie do niedzielnego odpustu ku czci Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa, któremu przewodniczył dziekan dekanatu podgórskiego ks. prałat Antoni Bednarz. Z kolei przez całą niedzielę kazania z racji odpustu głosił ks. Krzysztof Napora SCJ z Lublina.

– Mijające dwa lata oczekiwania na koronowany obraz Matki Bożej Płaszowskiej przeżyliśmy bardzo intensywnie. Podjęliśmy liczne starania o przygotowanie godnego miejsca dla tak cennego zabytku i świadka wiary płaszowskich parafian. Po wielu konsultacjach podjęliśmy decyzję o przebudowie wnętrza naszej świątyni, aby była nie tylko piękna i w jednolitym – sobie właściwym stylu – ale również funkcjonalna do sprawowanego w niej kultu – napisał do swych parafian proboszcz ks. Sławomir Knopik SCJ, pod którego pieczą zostały przeprowadzone wszystkie prace modernizacji wnętrza kościoła.

AS

Zdjęcia: http://www.krakow.scj.pl/

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda