Home Wiadomości Triduum ku czci św. Teresy od Jezusa w Wadowicach

Triduum ku czci św. Teresy od Jezusa w Wadowicach

Redakcja

św. Teresa od JezusaTriduum ku czci św. Teresy od Jezusa w kończącym się jubileuszowym roku 500. rocznicy jej narodzin (1515-2015) rozpoczęło się 12 października w wadowickim Karmelu na „na Górce”.
Kazania podczas kolejnych dni triduum głosi o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, który stara się ukazać jak duchowość hiszpańskiej św. Teresy (1515-1582) została zgłębiona i doprowadziła do świętości polską Teresę od Jezusa – Mariannę Marchocką (1603-1652) z pierwszego pokolenia polskich karmelitanek bosych, kandydatkę na ołtarze.

W poniedziałkowym kazaniu karmelita przypomniał, że św. Teresa od Jezusa, reformatorka Karmelu, której pięćsetlecie urodzin celebruje cały Kościół, tęskniła, by „zobaczyć Jezusa” i chciała należeć wyłącznie do Niego, „Chciał upodobnić się do Niego, naśladować Go w Jego kenozie, w Jego uniżeniu, w pełnieniu – za Jego przykładem – we wszystkim Bożej woli” – podkreślił.

Zaznaczył, że do osób, które chciały zobaczyć Jezusa, należała też polska Teresa od Jezusa – Marianna Marchocka, której proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym zakończył się w Krakowie wiosną tego roku. Zauważył, że od jej śmierci w opinii świętości w klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Warszawie upłynęło już 363 lata. Przywołał okoliczności historyczne, które sprawiły, że dopiero 21 grudnia 2007 r. ostatecznie zainaugurowano jej proces beatyfikacyjny.

Kreśląc sylwetkę duchową przeoryszy i fundatorki warszawskiego Karmelu, o. Praśkiewicz zwrócił uwagę na wciąż aktualne przesłanie polskiej Teresy od Jezusa. Za niedawno zmarłym w wadowickim klasztorze o. Honoratem Gilem, znanym propagatorem postaci m. Marchockiej, powtórzył, że w świecie, w którym także chrześcijanie ulegają pokusie aktywizmu, osoba ta przykładem swego życia ukazuje, „że powołanie kontemplacyjne nie jest ucieczką od świata i nie zamyka chrześcijanina w kręgu własnych spraw, ale pozwala mu głębiej zaradzać istotnym potrzebom ludzi, Kościoła, narodu.”

„Duchowe przesłanie życia m. Marchockiej stanowi niejako echo zaproszenia, jakie św. Jan Paweł II skierował do całego Kościoła na przełomie tysiącleci: abyśmy wypływali na głębię, abyśmy nigdy w życiu duchowym nie stawiali na przeciętność, letniość, ale byśmy głęboko zarzucali sieć. Dzisiejszemu, zagubionemu w wirze świata człowiekowi, goniącemu za dobrobytem materialnym i wyzutemu z wartości duchowych, służebnica Boża przypomina i ofiaruje przesłanie Karmelu, ukierunkowane na głębię, na nadprzyrodzoność, na kontemplację słowa Bożego, aby przynosiło ono obfite owoce w życiu wierzących” – dodał zakonnik.

Jubileuszowy Rok Terezjański z okazji 500. rocznicy urodzin mistyczki i doktora Kościoła został zainaugurowany w październiku 2014 r., a zakończy się w najbliższy czwartek 15 października br. w liturgiczne wspomnienie świętej.

KAI

Za: www.karmel.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda