Home Wiadomości Kult Serca Jezusowego upowszechnił jezuita

Kult Serca Jezusowego upowszechnił jezuita

Redakcja

W czerwcu, w niemal wszystkich polskich kościołach, trwają modlitwy do Serca Pana Jezusa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do ustanowienia liturgicznego święta Boskiego Serca Pana Jezusa i zatwierdzenia go przez papieża Klemensa XIII wieku przyczynili się Polacy.

Ustanowione, w roku 1765, święto dotyczyło początkowo tylko terytorium Polski, tj. ówczesnego Królestwa Polskiego. Dekret wydany przez papieża był odpowiedzią na memoriał biskupów polskich, wysłany do Biskupa Rzymu w 1764 r. W XVIII i XIX wieku kult Boskiego Serca Pana Jezusa rozprzestrzenił się na cały świat. Potwierdził to papież Pius IX, w roku 1856, kiedy oficjalnie rozszerzył czerwcowe święto na cały Kościół. Leon XIII natomiast, 31 grudnia 1899 roku, oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

Kult Bożego Serca istniał od początku chrześcijaństwa. Na przestrzeni wieków głosili go liczni czciciele Serca Jezusowego, wybitni katolicy, doktorowie, teologowie, mistycy i święci.

Pierwsze w świecie kompendium nabożeństwa do Serca Pana Jezusa pt. „Ognisko serc – Serce Jezusa” napisał polski jezuita, pisarz i mistyk – o. Kacper Drużbicki SJ (1590 -1662). Ułożone przez niego litanie i modlitwy do Serca Jezusowego, zostały rozpowszechnione w całej Europie. Ojciec Drużbicki wzywał do wewnętrznej, osobistej modlitwy Serca Bożego, osobistego poświęcenia się i wynagradzania zniewag Panu Jezusowi.

Na wiele lat przed objawieniami Jezusa zakonnicy Małgorzacie Alacoque. w latach 1673 – 1675 o. Kacper Drużbicki SJ postulował kult Serca Jezusa, opracowując jego podstawy teologiczne poparte Biblią i Tradycją Ojców Kościoła. Obecna litania do Serca Pana Jezusa pochodzi z wieku XIX. Jej początek miał miejsce w klasztorze francuskich wizytek. Zatwierdził ją do odmawiania publicznego papież Leon XIII, 2 kwietnia roku 1889. On też dołączył do litanii akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Papież Pius XI dodał akt wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać litanię co roku, w uroczystość Serca Jezusowego.

Wiele narodów i państw poświęciło się Sercu Pana Jezusa, m.in. Ekwador, Kolumbia, Belgia, Hiszpania, Francja, Meksyk i Polska. Istnieją też zakony pod nazwą Serca Jezusowego – m.in. sercanki, siostry Sacre Coeur, siostry urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wielkim czcicielem Serca Pana Jezusa był biskup Józef Pelczar (1842-1924), kanonizowany 18 maja 2003 r. przez papieża Jana Pawła. W 1894 roku założył on w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W 1994 roku z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia tego zgromadzenia, Ojciec Święty Jan Pawel II skierował do Sercanek następujące słowa:

„Polecam Was Najświętszemu Sercu Jezusa, które jest pełne dobroci i miłości. Uczcie się od Bożego Serca ogarniać waszym sercem wszystkich ludzi potrzebujących pomocy duchowej, moralnej, czy materialnej. Dziś potrzebne jest światu serce wielkie, serce otwarte, serce na miarę Najświętszego Serca Jezusa!”

Jan Paweł II

  • Obietnice Pana Jezusa dla Jego czcicieli, dane św. Małgorzacie Marii Alacoque – [TUTAJ]
  • Dekret Kongregacji Obrzędów „Instantibus” o ustanowieniu liturgicznego święta ku czci Serca Jezusowego (6 II 1765) – [TUTAJ]
  • Rozmyślania o Sercu Jezusowym o. Kacpra Drużbickiego SJ – [TUTAJ]

Anna Dziemska/ (franciszkanie.pl)/ RED.

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda