Home Wiadomości Licheń: 109 rocznica odnowienia marianów

Licheń: 109 rocznica odnowienia marianów

Redakcja
O umocnienie, odnowę duchową i nowe powołania zakonne modlono się dziś podczas południowej Mszy św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w 109. rocznicę odnowienia Zgromadzenia Księży Marianów (29.08).

W tym wyjątkowym dniu dla mariańskiego Zgromadzenia Eucharystii o godz. 12:00 przewodniczył w Sanktuarium ks. dr Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny. W koncelebrze uczestniczyli m. in. radni prowincjalni, którzy dziś obradowali w Licheniu. Byli wśród nich: ks. wiceprowincjał Sławomir Homoncik MIC, ks. Janusz Kumala MIC, II radny prowincjalny i kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Piotr Kieniewicz MIC, sekretarz prowincji oraz ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiego domu zakonnego Zgromadzania Księży Marianów.

Witając zebranych, ks. Janusz Kumala MIC nakreślił zgromadzonym w świątyni wiernym krótki rys historyczny mariańskiego Zgromadzenia, wyjaśniając znaczenie obchodzonej rocznicy: Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy i szczególny dla całego naszego Zgromadzenia Marianów, albowiem 29 sierpnia 1909 roku, Bóg w swej opatrzności, ocalił nasze Zgromadzenie, które wydawało się, że przestanie istnieć, gdyż przy życiu pozostał tylko jeden marianin, o. Wincenty Sękowski. Kasata zakonów w zaborze rosyjskim w 1864 roku, wprowadzona ukazem carskim, sprawiła, że do zgromadzeń zakonnych, w tym do marianów, nie można było przyjmować nowych kandydatów, co w efekcie miało skutkować samoistnym zamykaniem klasztorów w perspektywie lat. Jednak, zdaniem ks. Kumali, Bóg czuwał nad marianami. Wówczas Pan Bóg posłał ks. Jerzego Matulewicza MIC, Litwina, dziś Błogosławionego, który wstąpił do naszego Zgromadzenia, odnowił je, zreformował i nadał mu nowy dynamizm – dodał kustosz licheńskiego sanktuarium.

W homilii ks. dr Tomasz Nowaczek MIC, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii wg św. Marka o ścięciu Jana Chrzciciela, postawił uczestnikom liturgii pytanie: który z grzechów, gnieżdżący się w sercu, jest boleścią Maryi, Bolesnej Królowej Polski, czczonej w licheńskim wizerunku. Co jest moim grzechem, który zabiera mi radość życia? To pytanie wraz z wami stawiamy sobie jako  księża marianie. Jesteście szczególnymi gośćmi w tym miejscu. Zostaliśmy przygarnięci przez Matkę Bożą Licheńską najprawdopodobniej dlatego, że jesteśmy słabi i mizerni i wiele w nas kruchości; i jak nikt w tej bazylice potrzebujemy wsparcia od Jej Syna, aby dał nam Ducha Świętego, by dobrze przylgnąć do prawdy o swoim życiu, by zdobyć odwagę do tego, by powiedzieć, że On ratuje moje życie. I prosimy Maryję, by nam to nieustannie ukazywała. W dalszej części ks. Prowincjał prosił Matkę Bożą Licheńską, zarówno w imieniu swoim, jak i wiernych obecnych w świątyni: Wspomóż mnie w Chrystusie darem Ducha Świętego, abym odważnie mógł mówić, gdzie zaczyna się droga mojego nawrócenia, gdzie zaczyna się moje rozumienie, że moje życie nie jest pomyłką, a jest piękne, że jestem wyposażony w wiele darów, których zachowywanie tylko dla siebie ma charakter grzechu zaniedbania.

Pełny tekst homilii ks. Prowincjała można odsłuchać TUTAJ.

Tego samego dnia, w licheńskim domu zakonnym, miało miejsce wyjazdowe posiedzenie Rady Prowincji. Oprócz spraw bieżących, jednym z omawianych tematów były przygotowania do obchodów 350 rocznicy powstania Zgromadzenia Księży Marianów (2020-2023).  Przygotowywany program będzie bardzo bogaty, i choć obejmować będzie wszystkie części mariańskiej wspólnoty na świecie, ze zrozumiałych powodów koncentrując się w Polsce, gdzie marianie powstali.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda