Home Wiadomości Licheń: sympozjum liturgistów polskich

Licheń: sympozjum liturgistów polskich

Redakcja

Jubileuszowe, 50. Sympozjum Liturgistów Polskich trwa w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej (9-11.09). W spotkaniu uczestniczy ok. 70 księży – profesorów, wykładowców akademickich, naukowo zajmujących się i wykładających liturgikę.

Tematyka tegorocznego spotkania skupiona jest wokół badań nad liturgią w Polsce po Soborze Watykańskim II.

Licheńskie sympozjum rozpoczęło się we wtorek, 09 września. Bezpośrednio poprzedziło je posiedzenie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, któremu przewodniczył bp Adam Bałabuch, szef Komisji.

W relacji ks. prof. Czesława Krakowiaka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, organizatora tegorocznego sympozjum, większość stanowią księża diecezjalni, natomiast zakonników przybyło zaledwie kilku. Nawiązując do liturgii, a więc do głównego tematu zainteresowania obecnych na spotkaniu księży, wyjaśnił, iż jest ona „sercem Kościoła katolickiego”: – Całe duszpasterstwo koncentruje się na liturgii. Oczywiście formy są różne – najbardziej podstawową jest Msza św., zwłaszcza niedzielna i świąteczna, ale są także inne formy liturgiczne, m.in. celebracja sakramentów świętych, liturgia godzin zaniedbana, czyli jutrznia i nieszpory. A liturgię uzupełnia pobożność ludowa, czyli wszelkiego rodzaju nabożeństwa, których w Kościele jest całe mnóstwo – powiedział ks. Czesław Krakowiak.

W związku z tym, iż tegoroczne sympozjum jest jubileuszowym, 50., postanowiono zatem dokonać swoistego résumé działalności szacownego gremium, które zostało powołane do życia po Soborze Watykańskim II.

Spotkanie zakończy wykład ks. prof. dra hab. Stanisława Araszczuka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który przedstawi metody stosowane w badaniach nad liturgią.

Robert Adamczyk

Za: www.lichen.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda