Home Wiadomości Listopadowo-grudniowy dwumiesięcznik 'Jasna Góra'

Listopadowo-grudniowy dwumiesięcznik 'Jasna Góra'

Redakcja

Ukazał się nowy, już zimowy numer Dwumiesięcznika „Jasna Góra”.  Numer listopadowo-grudniowy otwiera przedmowa o. Roberta Jasiulewicza, redaktora naczelnego pisma. Mówi on o kończącym się roku liturgicznym – Roku Wiary, a rozpoczynającym się okresie Adwentu i Bożego Narodzenia.

„Dobiega końca kolejny rok kalendarzowy, jeden z wielu lat naszego życia. W tym okresie bilansów i podsumowań składamy dziękczynienie Bogu za Jego łaski i każde pochylenie się nad nami, za prowadzenie nas i umacnianie w rozmaitych życiowych sytuacjach, szczególnie tych trudnych, często za trudnych dla nas samych – pisze o. Robert Jasiulewicz – Przeżywamy również ostatnie chwile Roku Wiary. Trudno jeszcze opisać jego znaczenie dla każdego z nas i dla całego Kościoła w świecie. Docenić jednak trzeba go na pewno jako czas świętowania naszej wiary, refleksji, pogłębienia, wreszcie wyznania jej ustami, a w konsekwencji również czynami i codziennym życiem. Choć stanięcie w prawdzie wiary przed Bogiem przynosi również poznanie własnej słabości, a nawet grzechu, w tym samym duchu może to stanowić także początek nawrócenia, odrodzenia duchowego i nowego etapu życia pełnią wiary”.

„Kolejny początek to także okres Adwentu i Bożego Narodzenia. A w nim znów nasze nowe oczekiwania i szanse. To jeszcze bardziej świadome wyjście, pomimo mroku i ciemności, z lampą wiary, w poszukiwaniu Chrystusa. Wiemy o Nim przecież, że ma przyjść i że wciąż nawiedza nas, że nieustannie chce rodzić się w naszym sercu, oświecać miłością życie. Mimo że nasz adwentowy lampion świeci nikłym nieraz płomykiem, z jego pomocą szukamy prawdziwej Światłości i wyrażamy chęć i gotowość przyjęcia Przychodzącego. Oto tu – wołamy – oto nasze serce jest gotowe. Przyjdź, Panie, nie zwlekaj! Wraz z Maryją, wychwalaną strofami śpiewanego przez cały Kościół Akatystu, uczymy się wciąż za Jej 'fiat' wypowiadać nasze 'tak', by znów przyszedł Pan, by narodził się w naszym życiu. Chcemy przyjąć Go nie tylko w gościnnej już gospodzie, choć kiedyś nie znalazło się dla Niego miejsce, ale i w 'ubogiej stajence' naszych spraw najtrudniejszych, wciąż nieuporządkowanych, wymagających modlitwy, pracy i pomocy łaski Bożej. Niech szczególnie ona stanie się miejscem narodzenia Boga, a przez to i odrodzenia człowieka, każdego z nas” – podkreśla redaktor naczelny.

W numerze znajdziemy m.in. tekst generała Zakonu o. Izydora Matuszewskiego o Bożym Narodzeniu pt.: „A to będzie znakiem dla was”.

W dwumiesięczniku znajduje się również ciekawy artykuł zachowany w książce Nova Gigantomachia – Pamiętnik oblężenia Częstochowy 1655 r. o. Augustyna Kordeckiego: „Góra, na której podobało się zamieszkać Bogu”.

W zimowym numerze znajduje się również cykl artykułów poświęconych Akatystowi, który jest odprawiany w każdą sobotę w Kaplicy Matki Bożej.

Dwumiesięcznik tradycyjnie zamykają kronikarskie zapisy wydarzeń w jasnogórskim sanktuarium. W numerze znajduje się skrót wydarzeń z czerwca, lipca i sierpnia 2013 r. w opracowaniu o. Stanisława Tomonia, a także wykaz pielgrzymek, które przybyły do sanktuarium w dn. 1-15 sierpnia 2013 r.

Numer 6. Dwumiesięcznika „Jasna Góra” jest do nabycia na terenie sanktuarium jasnogórskiego. Redakcja prowadzi także sprzedaż wysyłkową. Adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl, e-mail: [email protected]

Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

s. 4 – J. Poteralski: Apel Jasnogórski
s. 5 – E. Bechyne-Henkiel: Zwiastowanie
s. 6 – M. Polak: Listopadowe zamyślenia
s. 7 – J. Kawałek: Modlitwa do Wszechmogącego w dniu Wszystkich Świętych
s. 8 – M Minczyński: Z listów do Redakcji
s. 10 – Program Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Diecezji Ełckiej
s. 11 – I. Matuszewski: A to będzie znakiem dla was
s. 14 – Życzenia Bożonarodzeniowe
s. 15 – M. Okońska: Boże Narodzenie
s. 16 – A. Kordecki: Góra, na której podobało się zamieszkać Bogu
s. 19 – Ż. Bilska: Opowiedz mi proszę o miłości
s. 20 – A. Cłapa: Przygotowania
s. 21 – SKARBY JASNEJ GÓRY (29.): Dominik, biskup w Nitrze, rozdający jałmużnę
s. 22 – Zawierzenie Mary wotami znaczone
s. 23 – Akatyst
s. 25 – Akatyst ku czci Jasnogórskiej Bogurodzicy
s. 26 – Akatyst (fragmenty)
s. 28 – M. Starzyńska: Sześć wieków jednego panowania (80.)
s. 31 – Świadectwa jasnogórskie: W ramionach Ojca Niebieskiego i Wspomożycielki
s. 33 – R. Jasiulewicz: Z Maryją na samotną wędrówkę przez Europę
s. 35 – E. Rakoczy: Leon Machowski (1916-1988). W 25. rocznicę śmierci
s. 37 – Jan Paweł II w darze Jasnogórskiej Pani
s. 38 – K. Maniecki: Jasnogórski Apostolat Różańcowy
s. 40 – Nowa siedziba Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego
s. 41 – Zapraszamy na Jasną Górę
s. 42 – Kronika Jasnej Góry roku 2013

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda