Home Wiadomości Papieski list z okazji uroczystości ku czci pierwszego świętego Paragwajczyka

Papieski list z okazji uroczystości ku czci pierwszego świętego Paragwajczyka

Redakcja

Do licznych świętych, którzy poszli za wzorem Chrystusa Dobrego Pasterza, oddającego życie za owce, należą też trzej jezuiccy męczennicy z początku XVII wieku, ewangelizatorzy Paragwaju. Dobiega właśnie końca peregrynacja ich relikwii, która objęła cały ten południowoamerykański kraj – pisze Papież w liście do swojego specjalnego wysłannika na uroczystości jej zakończenia, które odbędą się w stołecznym Asunción w najbliższy piątek 15 listopada. Franciszek mianował nim byłego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Cláudio Hummesa OFM. Brazylijski purpurat, jak podkreśla, jest jego zaufanym przyjacielem i był wiernym współpracownikiem jego poprzedników.

Roch González de Santa Cruz był pierwszym świętym urodzonym w Paragwaju, zaś Alfons Rodríguez i Jan del Castillo przybyli tam z Hiszpanii, wiedzeni misyjną gorliwością – przypomina Papież. Ci kapłani Towarzystwa Jezusowego głosili tubylczej ludności Chrystusowe zbawienie, tworząc tzw. redukcje. Były to osady zakładane przez jezuitów dla Indian w Paragwaju i kilku sąsiednich krajach, także w Brazylii. Zapewniały one tubylcom nie tylko formację religijną, ale też wykształcenie i ludzkie warunki życia. Trzej wspomniani jezuici w 1628 r. przypieczętowali świadectwo wiary własną krwią, ponosząc śmierć męczeńską za poduszczeniem wrogiego im wodza-czarownika. Kanonizował ich dokładnie ćwierć wieku temu Jan Paweł II, odwiedzając Paragwaj. „Ja, który jeszcze bardziej odczuwam ich bliskość, pragnę ich obecnie uczcić i zachęcić do rozwijania ich kultu” – pisze Franciszek do kard. Hummesa. Zwraca uwagę, że kończąca się w Paragwaju peregrynacja zbiegła się nie tylko z rocznicą kanonizacji, ale też z Rokiem Wiary.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda