Home Wiadomości Lwów: relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w katedrze

Lwów: relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w katedrze

Redakcja

RVDo Lwowa dotarły relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Ich wprowadzenia do tamtejszej bazyliki katedralnej dokonał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W uroczystości uczestniczyły też siostry z założonego przez tego świętego arcybiskupa warszawskiego zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi ze swą matką generalną.

Życie abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego związane było także z ziemiami dzisiejszej Ukrainy, w tym – obok Wołynia, gdzie się urodził – szczególnie z okolicami Lwowa. Po krótkiej posłudze biskupiej w Warszawie został on skazany przez władze carskie na wygnanie w głąb Rosji. Po uwolnieniu otrzymał zakaz powrotu do swojej archidiecezji. Dlatego zamieszkał w Dźwiniaczce na terenie diecezji lwowskiej. Mimo podeszłego wieku i wyczerpania wygnaniem podjął tu ofiarną pracę wśród ludzi. Pełen pogody ducha, prostoty, pokory i ubóstwa rozwijał działalność duszpasterską, oświatową i dobroczynną wśród Polaków i Ukraińców. Był apostołem pokoju, zgody i ewangelicznego braterstwa.

Podczas uroczystości wprowadzenia relikwii abp Mokrzycki podkreślił heroizm cnót abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i wskazał na niezwykły przykład świętości jego życia: „Dzisiaj na Ukrainie potrzebujemy przykładów i wzorów. W tych trudnych czasach musimy zobaczyć biednych, chorych i poranionych. Musimy stanąć w obronie prześladowanych i zatrzymać się u stóp krzyża z cierpiącymi wskutek wojny. A nade wszystko musimy być przykładem wiary dla siebie i innych” – powiedział metropolita lwowski.

Abp Zygmunt Szczęsny Feliński został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. przez św. Jana Pawła II, a jego kanonizacji dokonał Benedykt XVI 11 października 2009 r. Ciało świętego spoczywa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W. Kuzioła SSP, Lwów / rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda