Home Wiadomości Magnificat za powstanie Szensztackiej Ligi Kobiet w Polsce

Magnificat za powstanie Szensztackiej Ligi Kobiet w Polsce

Redakcja

szensztat.pl18 października 2015 roku w Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy, miało miejsce historyczne wydarzenie,  które zainicjowało powstanie nowej wspólnoty w Ruchu – Szensztackiej Ligi Kobiet.

Przez ostatnie dwa lata  przy bydgoskim sanktuarium, odbywały sie spotkania i skupienia Wspólnoty Kobiet “Kwitnąć pełnią barw”. 3 maja 2015 roku, członkinie wspólnoty zawierzając swoją decyzję Opatrzności Bożej i  Trzykroć Przedziwnej Królowej, wyraziły gotowość do zawarcia Przymierza Miłości w duchu in blanco.

Uroczystość miała miejsce podczas Diecezjalnego Dnia Przymierza, któremu towarzyszyło motto: “Przejdź w nas przez nasze czasy” wypracowane w trakcie Triduum. Spotkanie rozpoczęło się  o godz. 15.00 nabożeństwem zawierzenia w duchu „Magnificat” w Sanktuarium Zawierzenia (p.Basia Jędrzejewska). Wyraziliśmy  wdzięczność za kolejny rok trwania Diecezjalnej Wspólnoty, za wszelkie otrzymane łaski, błogosławieństwa, za Rok Jubileuszowy i wejście w nowe stulecie Ruchu. Towarzyszyło temu wspomnienie minionych  wydarzeń z życia Rodziny.

Msza święta rozpoczęła sie o godzinie 15.30 w auli. Odprawili ją ks. Waldemar Różycki oraz ks. Michał Borowski. Oprawę Eucharystii przygotował Związek Rodzin, a istniejąca od niedawna diakonia muzyczna uświetniła liturgię śpiewem.

Po Mszy świętej Rodzina Diecezjalna udała się do Sanktuarium. Tam, przed obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – Królowej Zawierzenia, w obecności przedstawicieli wspólnot Ruchu, Przymierze miłości  jako członkinie Szensztckiej Ligi Kobiet zawarły:

Wanda Adryan, Joanna Bagniewska, Laura Czajkowska, Anna Kornelia Jędrzejewska Paulina Suberlak, Violetta Wilandt

Uroczystości tej przewodniczyli ks. Michał Borowski oraz s. M. Virginia Zawadzka. Obecna była również s. M. Lidia Czerwonka – przełożona prowincjalna Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, a swoje słowa i życzenia przekazał przez kleryka Łukasza, o. Arkadiusz Sosna, Krajowy Duszpasterz Ruchu.

Świętowanie miało miejsce w Domu św. Józefa (agapa) oraz w auli, gdzie na prośbę nowopowstałej wspólnoty, krótkie prezentacje przygotowały poszczególne gałęzie Ruchu, aktywne przy Sanktuarium Zawierzenia (Liga Rodzin – pp. Ludwika i Lech Bodzek, Związek Rodzin – pp. Małgosia i Rafał Jasińscy, Młodzież – Mateusz Szymanowski, Liga Matek – p. Krystyna Turczyn, Instytut Sióstr Maryi – Siostry Nowicjuszki oraz Instytut Ojców Szensztackich – kleryk Łukasz Pinio). Spotkanie prowadzone przez Ligę Kobiet oraz pp. Krysię i Marka Jedynak przebiegało we wspaniałej, rodzinnej, atmosferze. Było okazją do wspomnień, żartów, refleksji i wspólnego śpiewu. Nie brakowało wzruszających momentów, m.in. w postaci podziękowań dla s. M. Adriany za pracę z rodzinami, jak i pięknych życzeń dla nowej wspólnoty, składanych przez członków Ruchu oraz  przez Rodziny i bliskich, np. w formie filmu przygotowanego przez Rodzinę Jedności z I Kursu Związku Rodzin.

W tym miejscu pragnęłybyśmy jako Liga Kobiet, złożyć płynące z głębi naszych serc serdeczne podziękowania:

– dziękujemy naszej Diecezjalnej Rodzinie przy Sanktuarium Zawierzenia oraz Ogólnopolskiej Rodzinie Szensztackiej za otwartość, słowa zachęty, miejsce do spotkań, wsparcie merytoryczne i modlitewne w przygotowaniach do tego wydarzenia oraz wielki entuzjazm z jakim zostałyśmy przyjęte i włączone do Ruchu

– dziękujemy naszym Siostrom: s. M. Virginii Zawadzkiej oraz s. M. Elwirze Kędzi za duchowe kierownictwo, kobiecą przyjaźń, wrażliwość, poświęcony czas,  jak i duchowe macierzyństwo jakimi nas przez ostatnie dwa lata bezinteresownie obdarowywały.

– dziękujemy ks. Marcinowi Wierzchosławskiemu i ks. Michałowi Borowskiemu za duchowe ojcowskie prowadzenie i ofiarowaną posługę kapłańską.

– dziękujemy Milenie, Dorocie, Kasi, Zosi za udział w spotkaniach i wspólne więzi.

– dziękujemy Rodzinie  I Kursu Związku Rodzin za pomoc i opiekę modlitewną.

– dziękujemy naszym Rodzinom, Przyjaciołom, Bliskim za cierpliwość, wiarę i wsparcie.

“Nic bez Ciebie, nic bez nas”  Bóg zapłać!

***

Szensztacka Liga Kobiet jest jedną z najstarszych wspólnot Ruchu. Założona w 1920 roku, gromadzi niezamężne, pracujące kobiety, pragnące pogłębiać swoja duchowość i rozwój. Życie Ligi Kobiet koncentruje się wokół Sanktuarium i Diecezjalnego Centrum Rodziny Szensztackiej. Swoje posłannictwo członkinie realizują poprzez codzienną aktywność zawodową i społeczną w swoim miejscu zamieszkania i pracy. Ideał Szensztackiej Ligii Kobiet wyrażony jest poprzez “żywe tabernakulum”, jest nim każda należąca do wspólnoty ligistka.

Członkinie bydgoskiej grupy Ligi Kobiet za symbol wypracowały obraz kwiatu, którego różnokolorowe płatki “rozkwitają” wokół centrum – Sanktuarium Zawierzenia, tworząc swoisty pierścień wierności. Mottem grupy jest zdanie “Kwitnąć pełnią barw”.

Wspólnota przygotowywała się do Przymierza poprzez regularne spotkania, dni skupienia oraz rekolekcje w Szensztat.

W 2016 roku w dniach 3-10 lipca w Zakopanem odbędą się rekolekcje dla kobiet pragnących przystąpić do Ligi (kontakt s. M.Inga: [email protected]). Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnego spotkania.

Pro Liga mea, nunquam satis! Dla mojej Ligi nigdy dość!

– wybieramy drogę świętości,
– żyjemy autentycznymi więziami,
– podejmujemy naszą misję.
/o. Heinrich Walter 18.10.2014/

Szensztacka Liga Kobiet
Sanktuarium Zawierzenia

Za: szensztat.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda