Home Wiadomości Wątki karmelitańskie na sesji naukowej w Wadowicach

Wątki karmelitańskie na sesji naukowej w Wadowicach

Redakcja

Wątki karmelitańskie na sesji naukowej w WadowicachO znanych i nieznanych dziejach słynnego gimnazjum mówiono 23 października podczas sesji naukowej w Wadowicach związanej z przyszłorocznym jubileuszem 150-lecia dawnego Gimnazjum im. Marcina Wadowity.

Wśród absolwentów wadowickiej placówki byli m.in. święci – Karol Wojtyła oraz abp Józef Bilczewski. Podczas sesji w w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach o wybitniejszych absolwentach wadowickiego Gimnazjum z lat 1892-1915 w Zakonie Karmelitów Bosych opowiadał o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, konsultor watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

O. Szczepan Praśkiewicz przypomniał, że to Rafał Kalinowski uznał, iż Wadowice, w którym istniało gimnazjum, jest dobrym miejscem, by założyć w nim klasztor z alumnatem dla chłopców. Klasztor otwarto w 1892 r. i już wtedy trzech alumnów rozpoczęło w nim swoją naukę.

Prelegent podkreślił, że najbardziej znanymi absolwentami szkoły z tego okresu są kandydaci do kanonizacji – beatyfikowany już Alfons Mazurek i oczekujący na beatyfikację Anzelm Gądek. Do wybitnych absolwentów należy też dwóch wadowiczan, rodzonych braci Kozłowskich, znanych w zakonie jako ojcowie Bertold i Augustyn, oraz andrychowianin – o. Józef Prus, prowincjał karmelitów w czasie okupacji niemieckiej.

W 2016 roku mija 150. rocznica utworzenia w Wadowicach gimnazjum, najstarszej w Małopolsce Zachodniej szkoły średniej. Wadowicka placówka powstała w 1866 r. jako niższe gimnazjum humanistyczne, a od 1870 r. funkcjonowało jako wyższe gimnazjum realne.

W 1880 r. wadowickie gimnazjum ukończył Józef Bilczewski – doktor teologii, późniejszy arcybiskup lwowski, beatyfikowany w 2001 r. przez Jana Pawła II, a kanonizowany 23 października 2005 r. przez Benedykta XVI.

W latach 1930-1938 uczniem gimnazjum był Karol Wojtyła. W maju 1938 r. przyszły papież zdawał tutaj maturę. Na świadectwie maturalnym uzyskał wynik bardzo dobry ze wszystkich przedmiotów.

KAI

Za: www.karmel.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda