Home Wiadomości Salezjanie – Kraków: Śladami Karola Wojtyły Robotnika

Salezjanie – Kraków: Śladami Karola Wojtyły Robotnika

Redakcja

fot. Robert GierlickiChodząc ulicami Dębnik w Krakowie, pewnie ich już nie ma. Patrząc jednak na chodzących nimi ludzi, można bezsprzecznie odnieść wrażenie że tam jednak są. Ślady Karola Wojtyły.

Przemierzają nimi nie tylko raz w roku wierni, którzy przybywają na pielgrzymkę Śladami Karola Wojtyły Robotnika.

Przemierza tymi śladami wielu indywidualnych pielgrzymów i turystów, których spotykamy z folderami czy książką „Dar i tajemnica”, którą Jan Paweł II napisał w 50-ą rocznicę swoich święceń kapłańskich. Na Parafie na Dębnikach często nazywamy „papieska”, ze względu na zamieszkanie Wojtyłów na jej terenie. „W maju 1938 roku zdałem egzamin dojrzałości i zgłosiłem się na Uniwersytet, na filologię polską. W związku z tym obaj z ojcem, wyprowadziliśmy się z Wadowic do Krakowa. Zamieszkaliśmy w domu przy ul. Tynieckiej 10 na Dębnikach. Dom należał do moich krewnych ze strony matki.” Tak pisał o tym papież.

Jedenasta już pielgrzymka wyruszyła w sobotę 10 października. Rozpoczęła się od poświęcenia witraży, które staraniem Salezjanów i wiernych zostały zrobione w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. „Przed tym obrazem wymodliłem sobie powołanie”. Takie świadectwo daje sam Jan Paweł II, odwiedzający w 2002 roku Dębniki. Jeden z witraży przedstawia drogę powołania Karola od narodzin, po wizytę w parafii. Drugi poświęcony jest cierpieniu i ofierze. Obok papieża z krzyżem w ręku, męczennicy salezjańscy, którzy oczekują na wyniesienie do chwały ołtarzy. Poświecenia witraży dokonał ks. Jan Dubas, były proboszcz. Podczas tego rocznej pielgrzymki został również poniesiony po raz pierwszy nowy obraz świętego papieża, autorstwa ks. Leszka Kruczka. Nawiązaniem do Karola jako robotnika jest trzymana przez papieża encyklika „Laborem exercens”.

W tego rocznej pielgrzymce wzięło udział około 600 osób, przybyły z całego Krakowa i różnych miejsc Polski, szczególnie ze Śląska. Witając wszystkich ks. Zygmunt Kostka, proboszcz parafii zaprosił do modlitwy, która w tym roku jest skoncentrowana wokół rodziny. „Trwający w Rzymie synod poświęcony rodzinie niech będzie dla nas okazją aby wspierać nasze rodziny modlitwą. Temu tematowi poświęcony jest przecież obchodzony w tym roku Dzień Papieski. Papieżowi, który jest patronem rodziny”.

Trasa pielgrzymki obejmuje miejsca i osoby związane z życiem Karola Wojtyły i czasu pobytu na Dębnikach. Stąd wspominamy Jana Tyranowskiego, rodziny, które podczas wojny były dla niego drugim domem oraz pracę w kamieniołomie na Zakrzówku, który podczas wojny należał do fabryki Solvaj. „Kamieniołom znajdował się na Zakrzówku, około pół godziny drogi od mojego domu na Dębnikach. Chodziłem więc codziennie do pracy w tym kamieniołomie, o którym później napisałem utwór poetycki.” Czytamy w książce „Dar i tajemnica”. Dzisiejsze piękno kamieniołomu nastraja pielgrzymów do szczególnej refleksji jaką jest odprawiana w tym miejscu Droga Krzyżowa.

Dębnickie pielgrzymowanie ma swoje apogeum w Centrum Jana Pawła II. Gospodarze świątyni powitali nas z radością i otwartością. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Adam Paszek, wikariusz inspektora. „Dziś wspominamy świętego. Nie wystarczy pamięć o nim, ale trzeba go naśladować, to znaczy, że trzeba stawać się świętym, tak jak On, Karol Wojtyła – robotnik. Każda i każdy z nas jest wezwany do świętości, bo dziś potrzeba świętych rodziców, matek i ojców, świętych synów i córek, świętych dziadków i babć, świętych rodzin, o które tak troszczył się św. Jan Paweł II. Potrzeba świętych księży i zakonnic, świętych dziennikarzy i polityków. Czym jest świętość? Świętość to przyjaźń z Bogiem”. Nawiązując do tematu dnia papieskiego mówił: „Jan Paweł II – Papież Rodziny. On wiedział, że trzeba troszczyć się o rodzinę, bo w rodzinie zasiewana jest w sercu człowieka wiara, o czym powinniśmy pamiętać szczególnie w miesiącu październiku, kiedy rozważamy Boże tajemnice. Tak! Wzorem dla małżonków ma być MIŁOŚĆ CHRYSTUSA, który całym swoim życiem wskazuje nam, iż więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.

Na zakończenie celebracji dokonano wręczenia stypendiów młodzieży z naszych placówek, objętych Młodzieżowym Funduszem Stypendialnym. Idea tego funduszu została ustanowiona w 2004 r a jego celem jest wsparcie ubogiej, potrzebującej a zdolnej i nienagannej moralnie młodzieży. Od tamtego czasu przyznano 260 stypendiów na łączna kwotę 466 750 zł. Tegoroczny fundusz objął 54 000 zł a otrzymało go 30 osób. Ks. Zygmunt Kostka dziękując wszystkim za uczestnictwo zaprasza na przyszły rok. Na pewno wielu z tych, którzy byli w tym roku powrócą tutaj na pewno. Wyczytuje nazwisko dwunastu osób, które były na wszystkich pielgrzymkach. Przed kościołem ludzie dziękują i wymieniają się swoimi przeżyciami. Deklarują owocowanie doświadczeń w codziennym życiu. W sercu zapada zapadają pytania z kazania ks. Paszka: „Dziś staje przed każdym z nas ojcami i matkami, dziadkami i dziećmi, synami i córkami, kapłanami i osobami konsekrowanymi. Chrystus, jak wtedy przed wiekami przed Piotrem nad jeziorem i pyta: Adamie, Marku, Agnieszko, Mario, Krzysztofie, Janie, Małgorzato, Ewo…, czy mnie miłujesz? Jak jest nasza odpowiedź? Św. Jan Paweł II odpowiedział: TOTUS TUUS – CAŁY TWÓJ. Tak Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Panie, Ty wszystko wiesz. Jaka jest twoja i moja odpowiedź?”

Ks. Andrzej Gołębiowski
Źródło: sdb.org.pl

Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda