Home Wiadomości Media franciszkańskie narzędziem Bożego Miłosierdzia

Media franciszkańskie narzędziem Bożego Miłosierdzia

Redakcja

Bądź na 5, zmów dziesiątkę24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy katolickich i dziennikarzy, przypada 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jest on obchodzony na całym świecie na podstawie dekretu Soboru Watykańskiego II „Inter Mirifica” z 1963 r.: „W celu skuteczniejszego umacniania różnorodnych form apostolstwa w zakresie środków społecznego przekazu, zgodnie z postanowieniem biskupów, należy ustanowić we wszystkich diecezjach świata dzień, w którym każdego roku wierni będą pouczani o swoich obowiązkach pod tym względem, zachęcani do zanoszenia w tej intencji modlitw i do składania na ten cel ofiar, które winny być przeznaczane na organizowanie i utrzymywanie instytucji i przedsięwzięć, popieranych na tym polu przez Kościół, stosownie do potrzeb świata katolickiego”.

Po raz pierwszy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono na polecenie Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r. 1 maja tego roku Ojciec Święty ogłosił z tej okazji pierwsze orędzie. Od tamtego czasu papieże ogłaszają z pewnym wyprzedzeniem najpierw hasło, a następnie orędzie na dany Dzień. Hasło jest ogłaszane zgodnie z tradycją w dniu 29 września, w święto świętych archaniołów Michała, Rafała i Gabriela – św. Gabriel Archanioł jest bowiem patronem radiowców.

Hasło tegorocznego 50.  Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu brzmi: „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie”.

W specjalnym komunikacie Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu zaznaczyła, iż wybór tego tematu związany jest z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia, a Ojciec Święty chciał, aby Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu sprzyjał refleksji nad wzajemną zależnością między komunikacją a miłosierdziem. Cytuje w związku z tym słowa Bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy, gdzie mowa, iż „Misją Kościoła jest głoszenie miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii, aby w ten sposób dotrzeć do serca i umysłu każdego człowieka”(n. 12). Głoszenie miłosierdzia jest także szczególną misją katolickich mediów, które powinny dbać o to, by słowo płynące z telewizji, radia czy prasy – napełnione było orędziem o Miłosiernej Miłości Boga do człowieka.

W tym roku módlmy się więc wspólnie o to, aby media franciszkańskie mogły być narzędziem Bożego Miłosierdzia na świecie, a przekaz z nich płynący niósł dobrą nowinę o tym, że Miłosierna Miłość Boga szuka każdego człowieka.

W Konferencji Episkopatu Polski istnieje Rada do spraw Środków Społecznego Przekazu. Obecnie jej przewodniczącym jest abp Wacław Depo. Oprócz niego zasiadają w niej także bp Adam Lepa, bp Artur Miziński i bp Józef Szamocki.


W niedzielę 24 stycznia przypada wspomnienie patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Z tej okazji Ojciec Święty wystosował specjalne orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Wzywa w nim do miłosiernego komunikowania się.

Franciszek pisze, że komunikacja jest darem od Boga. Widzi zalety z niej płynące: może budować pokój oraz zgodę, prowadzić do otwarcia się, sprzyjać spotkaniu i integracji czy spowodować rozwój komunii.

Jednak papież dostrzega też zagrożenia. Złe komunikowanie – zdaniem Ojca Świętego – może prowadzić do dalszej polaryzacji i podziałów między ludźmi i grupami, może zadać rany lub dokonać linczu moralnego.

Receptą, jaką kreśli w orędziu Franciszek, jest staranne dobieranie słów i gestów i wypowiadanie ich z miłością.

„Możemy i musimy osądzać sytuacje grzechu – przemoc, korupcję, wyzysk, i tym podobne – ale nie możemy osądzać ludzi, bo tylko Bóg może czytać w głębi ich serc. Tylko słowa wypowiadane z miłością, którym towarzyszy łagodność i miłosierdzie dotykają serc nas, grzeszników. Słowa i gesty szorstkie lub moralizatorskie mogą jeszcze bardziej wyobcowywać tych, których chcemy doprowadzić do nawrócenia i wolności, umacniając ich poczucie sprzeciwu i obrony” – tłumaczy Franciszek.

Zastępca Chrystusa na ziemi apeluje, aby czuwać nad sposobem wypowiadania się względem tych, którzy myślą czy działają inaczej, lub nawet tych, którzy mogą się mylić.

Ze swej strony Franciszek obiecuje modlitwę, aby ten Rok Jubileuszowy przeżywany w miłosierdziu „sprawił, że staniemy się bardziej otwarci na dialog, aby poznać się lepiej i wzajemnie zrozumieć”.

„Niech wyeliminuje wszelkie formy zamknięcia i pogardy i odrzuci wszelką przemoc i dyskryminację” – dodaje papież.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu został zaproponowany przez Sobór Watykański II. Tegoroczne orędzie jest już 50. z kolei. Pierwsze napisał papież Paweł VI.

jms


Z okazji 50. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu Fundacja Radia Niepokalanów zaprasza do udziału w trzeciej edycji akcji modlitewnej: „Bądź na 5, zmów DZIESIĄTKĘ! – Różańca świętego za media franciszkańskie”.

Akcja rozpoczyna się w niedzielę 24 stycznia w 49. Dzień Środków Społecznego Przekazu i potrwa przez tydzień do soboty 30 stycznia. W tym czasie gorąco prosimy o modlitwę za media franciszkańskie, ich pracowników oraz odbiorców, bo jak mawiał się Maksymilian: “Możemy wybudować wiele kościołów. Ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste…”

Szczególnej uwadze modlitewnej polecamy franciszkańskie pisma: „Rycerz Niepokalanej”, „Rycerz Młodych” , „Mały Rycerzyk Niepokalanej” , „Posłaniec św. Antoniego” i „Nasze Życie”, Radio Niepokalanów oraz portale Franciszkanie TV i franciszkanie.pl

Paulina Wysocka
ul. O. M. Kolbego 5
tel. 22 473 05 60
96 – 515 Teresin
www.radioniepokalanow.pl

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda