Home WiadomościZ kraju Apel o. Jana Góry z Lednicy – ‘Pamiętajcie!’

Apel o. Jana Góry z Lednicy – ‘Pamiętajcie!’

Redakcja

o. Jan Góra OPŚp. o. Jan Góra, dominikanin, twórca spotkań na Polach Lednickich, który zmarł 21 grudnia 2015 r., planował w styczniu wizytę na Jasnej Górze. Ojciec Góra miał przewodniczyć modlitwie Apelu Jasnogórskiego w czwartek, 21 stycznia.

Młodzież skupiona wokół o. Jana Góry, twórcy Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich, przyjechała jednak w tym dniu na Jasną Górę, aby wspominać swego wielkiego przyjaciela. Rozważanie Apelu poprowadził o. Nikodem Brzózy, dominikanin.

„Dzisiejszego wieczoru miał być i stanąć przed Twoim jasnogórskim wizerunkiem, Najświętsza Maryjo Panno, wraz z przedstawicielami Ruchu Lednickiego, o. Jan Góra, twórca Spotkań Lednickich, budowniczy Bramy Trzeciego Tysiąclecia, przyjaciel i współpracownik Jana Pawła II, dominikanin, charyzmatyczny duszpasterz, duchowy ojciec wielu z nas, bardzo wielu młodych, człowiek promieniujący dobrem i ojcostwem, Twój, o Matko, duchowy syn – mówił o. Nikodem Brzózy – Boża Opatrzność zrządziła, że dokładnie miesiąc temu, w poniedziałek 21 grudnia, o. Jan Góra odszedł do Pana w czasie sprawowania Eucharystii, ubrany w habit, w lednickiej stule, przed relikwiami Jana Pawła II. Kiedy umarł, bracia dominikanie zaśpiewali ‘Salve Regina’ zwracając się do Ciebie, Królowo Nieba. Setki zebranych wychowanków i przyjaciół odmówiło różaniec. Ojciec Jan kochał Ciebie, Najświętsza Maryjo Panno, wraz z młodymi zawierzał się Tobie. W czasie VI Światowych Dni śpiewał wraz z młodymi przed Twoim obliczem ‘Abba Ojcze’, pieśń, którą napisał. Ojciec Jan stoi dziś przed obliczem Bożym okryty Twoim, o Maryjo, płaszczem, dołącza do wspólnoty świętych, do św. Dominika, św. Jacka, św. papieża Jana Pawła. Ojciec Jan Góra pragnął zaprosić wszystkich na Lednicę, która w tym roku stała się Bramą Bożego Miłosierdzia, oraz miejscem, w którym przeszłe dzieje, 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce łączą się z teraźniejszości, przyszłością i wiecznością”.

O. Nikodem Brzózy odczytał tekst rozważania, który kilka miesięcy temu o. Jan Góra przygotował na styczniowy Apel Jasnogórski: „Nasza Matko i Królowo, przybywamy na Jasną Górę do Twojego domu, aby w ten zimowy wieczór, przy rozświetlonych choinkach powierzyć Ci Polskę, naszą Ojczyznę z okazji 1050-lecia chrztu przyjętego przez Mieszka. Ta rocznica będzie obchodzona szczególnie uroczyście podczas spotkania na Polach Lednickich w dniu 4 czerwca. To wielkie wydarzenie i wielkie dziedzictwo. Ten wielki dar chrztu nas dzisiaj zobowiązuje. W ośrodku na Polach Lednickich czujemy się za to dziedzictwo szczególnie odpowiedzialni (…). W przededniu Trzeciego Tysiąclecia, w 1997 roku, na Polach Lednickich w bezpośredniej bliskości wyspy – Ostrowa Lednickiego, gdzie miał miejsce chrzest Mieszka, świadomość przynależności do Chrystusa wybuchła z ogromną siłą. Odkryliśmy, że Pola Lednickie rezonują nadal wyborem Mieszka, a młodzież polska podejmuje z entuzjazmem wybór Chrystusa odnawiając swój chrzest, i obmywając swoje twarze w wodach Jeziora Lednickiego. Najświętsza Matko i Królowo, bądź strażniczką naszego wyboru – tego sprzed wieków, i tego ponawianego dzisiaj od 20 już lat nad Lednicą. Powierzamy Ci wiarę młodych Polaków, powierzamy Ci międzynarodowe spotkanie na Polach Lednickich w dniu 4 czerwca br., na które Cię serdecznie zapraszamy. Wierzymy, że przyjdziesz w pięknym orszaku paulinów, z bębnami i trąbami, bo jakby mogło być inaczej. Szczególnie powierzamy Ci nasz wybór Chrystusa” – w tym miejscu o. Nikodem odczytał tekst Aktu wyboru Chrystusa, który powtarzała zgromadzona młodzież („Ty jesteś moją prawdą, moją drogą, moim życiem i moją miłością. Teraz i na wieki. Amen / fr.”.

„Matko nasza i Królowo, bądź opiekunką naszego wyboru, bądź opiekunką Pól Lednickich i polskiej młodzieży, niech Pola Lednickie staną się młodzieżowym centrum naszej Ojczyzny, a młodzież nasza strażnikami tożsamości chrzcielnej – czytał dalej dominikanin – Świadomość chrztu to świadomość przynależności do Chrystusa. Amen! Niech tak się stanie. Niech zostanie”.

„Jeszcze raz dziękujemy Ci Matko za polską młodzież, za młodzież lednicką, i jej pragnienie, by stanać tutaj przed Tobą w godzinie Apelowej” – mówił o. Michał Legan, paulin, autor wspomnienia o ojcu Janie, które publikowaliśmy na naszej stronie (www.jasnagora.com)

Przed błogosławieństwem końcowym metropolita częstochowski abp Wacław Depo powiedział: „Św. Jan Paweł II uczył nas wielokrotnie, że życia chrześcijańskiego nie da się improwizować, ono nie jest rodzajem teatru, ono musi być świadectwem, które wypływa z łaski chrztu i ufnej modlitwy o dary Ducha Świętego. Te prawdy potwierdzał ojciec Jan, i tego uczył nas również dzisiaj, przez usta swojego współbrata”.

Na Apelu obecni byli również przedstawiciele Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski na czele z bpem Grzegorzem Rysiem z Krakowa.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es, dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda