Home WiadomościZ kraju Poznań: Jezuita z Syrii na ekumenicznej modlitwie

Poznań: Jezuita z Syrii na ekumenicznej modlitwie

Redakcja

(fot. shutterstock.com)W jednym z nabożeństw ekumenicznych sprawowanych w Poznaniu w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, uczestniczył jezuita o. Ziad Hilal pracujący na co dzień w Syrii. Podzielił się on podczas niego świadectwem tego, jaka jest sytuacja chrześcijan w tym ogarniętym wojną kraju.

Dwudniową wizytę w Poznaniu jezuity o. Ziada Hilala z Kościoła melchickiego w Syrii, zorganizowała sekcja polska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W trakcie nabożeństw ekumenicznych i spotkań z członkami różnych wspólnot chrześcijańskich miasta, mówił on o braterskiej współpracy chrześcijan różnych obrządków w sytuacji prześladowania Kościoła w tym kraju.

Jedną z okazji do spotkania z o. Hilalem było nabożeństwo ekumeniczne sprawowane dziś wieczorem w kościele ewangelicko-augsburskim w Poznaniu. Jak przyznał jezuita, w Syrii mieszkają obok siebie chrześcijanie różnych wyznań: prawosławni, protestanci i katolicy wielu obrządków, m.in. melchici, maronici, armeńczycy, chaldejczycy i obrządku łacińskiego.

– Mimo tej różnorodności jesteśmy tam zjednoczonym Kościołem. Odczuwamy to zwłaszcza w czasie ostatnich 5 lat, kiedy to doświadczamy bardzo trudnej sytuacji wojny. Ta sytuacja jednoczy wszystkich chrześcijan, a także muzułmanów.

Wspólnie też, dzięki wsparciu otrzymywanemu z zewnątrz, niesiemy pomoc wszystkim Syryjczykom, niezależnie od wyznawanej przez nich religii. Wojna bowiem boleśnie dotyka tam wszystkich ludzi – mówił o. Hilal dodając, że mimo strasznego doświadczenia, jakim jest wojna, Kościół pozostaje bardzo silny wiarą. – Wciąż mamy też wiele nadziei, która pomaga nam wytrwać – przekonywał.

Jezuita pracujący w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Homs w Syrii, gdzie prowadzi m.in. Centrum Katechetyczne i jest dyrektorem Jezuickiego Centrum Pomocy Uchodźcom, podziękował również za wszelką pomoc duchową i humanitarną otrzymywaną poprzez takie organizacje jak Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Dzięki niej i my możemy nieść pomoc i dawać nadzieję naszym rodakom poszkodowanym przez wojnę, wspomagać tysiące rodzin chrześcijańskich i muzułmańskich – zaznaczył o. Ziad Hilal. – Jednocześnie prosimy was o modlitwę, aby nasz kraj odzyskał wreszcie pokój – zwrócił się Syryjczyk do rzymskich katolików, ewangelików augsburskich i reformowanych, prawosławnych, zielonoświątkowców i baptystów uczestniczących we wspólnym nabożeństwie.

Organizatorem obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan jest Poznańska Grupa Ekumeniczna (PGE) skupiająca duchownych siedmiu Kościołów chrześcijańskich działających na terenie miasta.

W czasie tegorocznych jego obchodów, poznańscy chrześcijanie będą się jeszcze razem modlić m.in. jutro w sali nabożeństw chrześcijan baptystów, 24 stycznia w cerkwi prawosławnej, w zborze zielonoświątkowym (25 stycznia) i w świątyni rzymskokatolickiej w podpoznańskim Borówcu (26 stycznia). Natomast 28 stycznia o godz. 20 w poznańskim kościele pw. św. Wojciecha odbędzie się wspólna modlitwa kanonami z Taizé.

Z kolei w łączności z Tygodniem Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, 13 lutego o godz. 19.00 w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odprawione zostaną także nieszpory prawosławne ku czci świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda