Home Wiadomości Michalici: Wydarzenia w prowincji włosko-szwajcarskiej

Michalici: Wydarzenia w prowincji włosko-szwajcarskiej

Redakcja

W dniach 29-30 grudnia br. w siedzibie prowincji włosko-szwajcarskiej Zgromadzenia Michalitów w Castel Sant’Elia, miał miejsce doroczny zjazd wszystkich współbraci pracujących w różnych  częściach Włoch i Szwajcarii. I tak gościliśmy w naszym domu współbraci pracujących w Magadino i Vira w Szwajcari, Crescentino, Nepi, Rzymu oraz Monte Sant’Angelo.

Całemu spotkaniu przewodniczył ks. prowincjał Bogdan Kalisztan, lecz w tym roku mięliśmy także zaszczyt gościć wśród nas Ojca Generała ks. Kazimierza Radzika, który wielokrotnie wyrażał zadowolenie z pracy michalitów w tej części Europy. Na otwarcie spotkania wygłosił do nas słowo wstępne, w którym wyjaśnił ideę ogłoszenia przez Ojca Świętego Franciszka Roku Życia Konsekrowanego i jakie to ma znaczenie dla nas, michalitów. Podzielił się z nami praktycznymi radami jak polepszyć jakość naszego życia we wspólnocie zakonnej oraz zaproponował refleksję nad ewentualnymi propozycjami przed zbliżającą się Kapitułą Generalną.

W pierwszym dniu naszego spotkania podzieliliśmy się informacjami o naszych małych wspólnotach zakonnych, owocami pracy w naszych parafiach, sanktuariach i oratoriach, szczególnie z mijającego roku oraz rozmawialiśmy o działaniach i akcjach, które będą miały miejsce w najbliższej przyszłości. Pierwszy dzień minął w duchu dziękczynienia za 50 lat profesji zakonnej ks. Jerzego Kołodzieja i w tej intencji została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył sam Jubilat.

Dzień drugi wypełniony był refleksją nad ogłoszonym niedawnow Kościele Powszechnym rokiem poświęconym życiu konsekrowanemu. Z tej okazji okolicznościową konferencję wygłosił dla nas o. prof. Zdzisław Kijas OFM, relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zwracał uwagę na szczególne cnoty życia zakonnego, takie jak: cisza, wierność prawu zakonnemu, nieustanne poszukiwanie i inne. Po kolejnych spotkaniach wspólnotowych, pracy w grupach i podsumowaniu nadszedł moment bardzo ważny dla kilku naszych współbraci.

O godzinie 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w czasie której czterech naszych kleryków otrzymało z rąk Ojca Generała posługi liturgiczne: kl. Łukasz Nowak otrzymał posługę lektoratu, natomiast kl. Paweł Zagórski, kl. Moses Chishimba i kl. William Kachingwe otrzymali posługę akolitatu. W homilli okolicznościowej ks. Bogdan Kalisztan, przełożony prowincji, zwrócił się do kleryków, by swoje posługi złączyli ze szczerym i gorliwym naśladowaniem Mistrza Jezusa w swoim życiu. Uświadomił ich, że bardziej od głoszonego słowa, przemawia do ludzi świadectwo osobistego trwania w powołaniu.  Po homilli i specjalnym błogosławieństwie udzielonym przez Ojca Generała, kl. Łukasz otrzymał księgę Słowa Bożego, mając za zadanie coraz większe rozkochanie się w Ewangelii Jezusa Chrystusa i głoszenie jej wszędzie tam, gdzie zostanie posłany, natomiast klerycy Paweł, Moses i William otrzymali  patenę z hostią, na znak konkretnej służby Ludowi Bożemu poprzez posługę szafarza Najświętszego Sakramentu i służbę przy Ołtarzu Eucharystycznym. Po zakończonej Mszy Świętej tradycyjnie uwieńczyliśmy tą doniosłą chwilę na zdjęciach, i udaliśmy się na refektarz, gdzie do późnych godzin ucztowaliśmy i śpiewaliśmy wspólnie kolędy i pastorałki.

Ciężko było nam się rozstać, ale cieszymy się każdą chwilą przeżytą wspólnie, żywiąc nadzieję, że wszystkie poruszane przez dwa dni tematy wydadzą konkretne owoce w naszych małych wspólnotach zakonnych, wszędzie tam gdzie pracujemy w parafiach, oratoriach i w sanktuariach, oraz pozytywnie odbiją się na jakości naszej pracy duszpasterskiej i formacyjnej.

Łukasz Nowak CSMA

Za: www.michalici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda