Home Wiadomości Bartłomiej I z wizytą u franciszkanów w Stambule

Bartłomiej I z wizytą u franciszkanów w Stambule

Redakcja

W niedzielne popołudnie 4 stycznia 2015 roku franciszkańską wspólnotę św. Antoniego w Stambule spotkała wspaniała niespodzianka: o godzinie 14, Jego Świątobliwość Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I złożył wizytę w bazylice św. Antoniego.

Przyjęli go bracia ze wspólnoty wraz z gwardianem fr. Iulinem Pişta i gośćmi, którzy przybyli, mimo że wizyta była zapowiedziana prawie w ostatniej chwili.

Głównym celem odwiedzin Patriarchy była wystawa „Spotkania z Miłością, która pozostaje”, zainstalowana w przedsionku kościoła z okazji wizyty papieża Franciszka, a przygotowana przez fr. Martina Kmeteca. Wystawa uwypukla trzy ważne elementy ekumeniczne: spotkanie Pawła VI w Jerozolimie z Athenagorasem I, spotkanie papieża Franciszka z Bartłomiejem I oraz kolejne spotkanie Franciszka z Bartłomiejem I, które odbyło się w Konstantynopolu. Niektóre fotografie wykorzystane w ekspozycji wraz z komentarzami zostały zapożyczone z archiwum Patriarchatu, natomiast te upamiętniające ostatnie wydarzenia – wykonali fotografowie Nicolaos Manginas i Nathalie Ritzman.

Po uważnym zwiedzeniu wystawy Patriarcha Bartłomiej I, w towarzystwie barci i przybyłych gości (fr. Ruben Tierrablanca OFM oraz członkowie wspólnoty Fokolarynów) udał się do bazyliki św. Antoniego. U drzwi świątyni wchodzących przywitał chór Filipińczyków, śpiewających kolędy. W świątyni, przy akompaniamencie śpiewu braci Rumunów Patriarcha zapalił świece. Przy żłóbku spotkał się i pobłogosławił rodzinę oczekującą na chrzest dziecka (jego mama to rodzona siostra fr. Giuseppe Robu).

Patriarcha poświęcił ikonę przedstawiającą apostołów Piotra i Andrzeja i złożył na niej (na odwrocie) swój podpis. Następnie zszedł do krypty, by podziwiać zachowane tam malowidła w stylu bizantyjskim.

Wizyta zakończyła się spotkaniem z fr. Luigi Iannitto, które miało miejsce w auli klasztornej. Wystawa w Stambule upamiętnia najważniejsze elementy dialogu ekumenicznego, podobnie jak wizyta Patriarchy Bartłomieja I w klasztorze św. Antoniego podkraeśla zaangażowanie Kościoła wschodniego i Ziemi Świętej na tym polu.

Warto przypomnieć, że podczas kapituły, która odbyła się latem ubiegłego roku kustodia utworzyła Centrum dialogu.

Spotkanie z Patriarchą Bartłomiejem I było nasycone bogactwem symboli i pozostanie świadectwem wiary w Słowo Wcielone, które objawia swoją chwałę i chwałę Ojca także wśród żyjących w świecie islamskim.

Centrum Ekumeniczne i Dialogu Międzyreligijnego
Kustodia Wschodu i Ziemi Świętej

Za: www.ofmconv.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda