Home Wiadomości Misjonarze: „Katechizm drogowskazem wiary”

Misjonarze: „Katechizm drogowskazem wiary”

Redakcja

Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy w Krakowie ma zaszczyt zaprosić na wystawę pt. „Katechizm drogowskazem wiary” prezentującą wybrane katechizmy z księgozbioru biblioteki Zgromadzenia.

24 lutego o 14.30 poprzedzi go referatu s. Grażyny Weroniki Dryl OSU a o 15.00 otwarcie wernisażu. Wystawa „Katechizm drogowskazem wiary” będzie czynna od 25 lutego do 16 czerwca 2013.

Termin „katechizm” pojawił się po raz pierwszy najprawdopodobniej we Francji w 1327 roku. W roku 1357 arcybiskup Yorku John Thoresby użył tego terminu na określenie książki zawierającej syntetyczny i całościowy wykład nauki chrześcijańskiej. W znacznym stopniu do spopularyzowania tego terminu przyczynił się również Marcin Luter.

Na powstawanie katechizmów miały wpływ różne czynniki: wprowadzenie w całym Kościele katechizacji dla dzieci i młodzieży; ignorancja religijna chrześcijan; obrona wiary i związane z nią polemiki; poszerzenie i zwiększenie przez Sobór Trydencki uprawnień biskupów diecezjalnych; wynalezienie druku i jego rozwój; emigracja wierzących i konieczność opracowania nowego tekstu wzorcowego po Soborze Watykańskim II.

Katechizmy od samego początku przyjmowały różne formy. Jedne z nich miały charakter ogólnokościelny, inne natomiast dedykowane były do wspólnot lokalnych.

Wystawa Katechizm drogowskazem wiary ma na celu prezentację katechizmów począwszy od różnych wersji Katechizmu rzymskiego (1622), poprzez opracowania Roberta Bellarmina (1754), katechizmy narodowe aż po Katechizm Kościoła Katolickiego (1994) czy Youcat (2011). Większość katechizmów stanowią publikacje przeznaczone dla dorosłych. Nie zabraknie jednak katechizmów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Ciekawą formą katechizmów były plansze, na których przedstawiano w formie obrazkowej poszczególne zagadnienia. Również takie będzie można zobaczyć na wystawie.

Za: www.misjonarze.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda