Home Wiadomości Misjonarze: Poświęcenie Kaplicy ku czci Świętego

Misjonarze: Poświęcenie Kaplicy ku czci Świętego

Redakcja

W niedzielę, 18 maja br w kościele św. Krzyża w Warszawie, została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za dar kanonizacji Jana Pawła II, połączoną z poświęceniem kaplicy ku Jego czci. W Mszy św. koncelebrowanej której przewodniczył J. E. Ks. Bp Paweł Socha uczestniczyli m. in. Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji Ks. dr Kryspina Banko CM oraz zaproszonych Gości. 

Bezpośrednio po Mszy św. odbył się koncert zespołu Mazowsze. Poświęcona w niedzielę 18 maja 2014 roku, Kaplica ku czci naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Papieża Jana Pawła II, w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, przez Ks. Bpa. Seniora z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – Pawła Sochę, jest wyrazem wdzięczności za kanonizacje największego z rodu Polaków, który był Pasterzem całego Kościoła, a zarazem ma upamiętniać nawiedzenie Świętokrzyskiej Świątyni przez Jana Pawła II, w czasie Jego trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny.

Wtedy to – 13 czerwca 1987 roku – Ojciec Święty spotkał się w Kościele Świętego Krzyża z przedstawicielami środowisk twórczych Polski. To szczególne i bardzo serdeczne spotkanie głęboko zapisało się w pamięci wszystkich jego uczestników, jak również w bogatych dziejach Świętokrzyskiej Świątyni, a trzeba tu wspomnieć, że odbyło się ono przed przełomem, który przyniósł czerwiec 1989 roku. Wspólnota Świętokrzyska jest także wdzięczna Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za wyniesienie 21 stycznia 2002 roku naszego Kościoła do godności Bazyliki Mniejszej. Związek naszego Wielkiego Papieża – Rodaka z Kościołem Świętego Krzyża znalazł swój wyraz także w Jego papieskim błogosławieństwie dla rekonstrukcji ołtarza Najświętszego Sakramentu.

W 2004 roku została podjęta przez ówczesnego Proboszcza – Ks. Marka Białkowskiego CM, decyzja o zrekonstruowaniu ostatniego ołtarza w Bazylice Świętego Krzyża, który spłonął i został doszczętnie zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku, a który nie został dotąd odbudowany. Do Rzymu udała się kilkuosobowa delegacja, w której obok Księdza Proboszcza Marka Białkowskiego CM, był też ówczesny Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo – Ks. Arkadiusz Zakręta CM, by przedstawić ten zamiar Ojcu Świętemu i prosić o Jego błogosławieństwo.

24 marca 2004 roku, podczas spotkania z Janem Pawłem II, Ojciec Święty podpisał akt erekcyjny odbudowy Ołtarza Najświętszego Sakramentu i wyraził też wolę, aby ten Ołtarz, ze względu na wyjątkowe znaczenie Bazyliki Świętego Krzyża dla Warszawy i całej Polski, był nazwany „Ołtarzem Ojczyzny”, wokół którego ma się skupiać refleksja i modlitwa za Ojczyznę. Dodajmy, że odbudowany „Ołtarz Ojczyzny”, uroczyście poświęcony 12 września 2010 roku, jaśnieje dzisiaj w całej okazałości swoim pięknem, a przy nim wyrosło dzieło duchowej formacji pod nazwą: „Szkoła Cnót Obywatelskich”.

Więcej na stronie Parafii Św. Krzyża w Warszawie.

Za: www.misjonarze.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda