Home Wiadomości Misjonarze Świętej Rodziny: Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej – Królowej Krajny bazyliką mniejszą

Misjonarze Świętej Rodziny: Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej – Królowej Krajny bazyliką mniejszą

Redakcja

Sanktuarium Matki Bożej GóreckiejSanktuarium Matki Bożej Góreckiej – Królowej Krajny w Górce Klasztornej otrzymało tytuł bazyliki mniejszej. Uroczystości 14 czerwca pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka połączono z obchodami 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej.

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, podnoszący kościół NMP Niepokalanie Poczętej do godności bazyliki mniejszej, odczytał biskup ordynariusz Jan Tyrawa. – Te wielkie wydarzenia znacząco nawiązują do obecności Maryi w życiu naszej wspólnoty parafialnej oraz do wstawiennictwa Bożej Matki, które wypraszają pielgrzymi, tak licznie przybywający do Pani na Krajnie – powiedział rektor i proboszcz parafii w Górce Klasztornej ks. Kazimierz Świderski MSF.

Z kolei przełożony polskiej prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny ks. Adam Józef Sobczyk MSF wyraził wdzięczność wobec abp. Wojciecha Polaka i bp. Jana Tyrawy za zaangażowanie i pomoc w uzyskaniu dekretu Stolicy Apostolskiej. – Niech Maryja Królowa ma w tym uświęconym miejscu godne dla siebie królewskie mieszkanie – dodał.

Na wstępie homilii abp Wojciech Polak zauważył, że cały Kościół w Polsce będzie przeżywać w 2016 roku 1050. rocznicę Chrztu Polski. Dodał, że jest ona okazją do przypomnienia o milenijnych obchodach sprzed pięćdziesięciu lat. Wskazał na Wielką Nowennę, czyli dziewięcioletni program duchowej pracy nakreślony i opracowany przez uwięzionego wówczas w Komańczy Stefana kardynała Wyszyńskiego. Prymas Polski przypomniał, że rok 1965, a więc ten bezpośrednio poprzedzający wydarzenie Tysiąclecia Chrztu Polski, poświęcony był Maryi. Był to czas – jak stwierdził – licznych koronacji figur i obrazów maryjnych. I właśnie pierwszą z nich była koronacja Matki Bożej Góreckiej.

Arcybiskup Polak przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia, który podkreślał wówczas, że w Roku Wierności Maryi koronacja ta jest wyrazem wdzięczności. – A spoglądając wówczas na rzesze pielgrzymów, zgromadzonych tutaj, wokół Pani z Górki Klasztornej, kardynał Stefan Wyszyński wyraził nadzieję, że również nowe pokolenie przejmie z dłoni ojców i matek „tę głęboką cześć ku Matce Bożej Góreckiej i poniesie tę cześć, ufność i nadzieję w wiary nowe Tysiąclecie” – powiedział.

Zwracając się do uczestników uroczystości, metropolita gnieźnieński powiedział, że po pięćdziesięciu latach od tych pamiętnych dni wszyscy przychodzą z wdzięczności, ale i z nurtującym pytaniem. – Czy i my wiernie przejęliśmy tę głęboką cześć ku Matce Bożej Góreckiej i czy ponieśliśmy tę cześć, ufność i nadzieję wiary w nowe Tysiąclecie? Nasza dzisiejsza obecność, modlitwa, piękniejące góreckie sanktuarium, tak liczne rzesze nawiedzających je pielgrzymów, rekolekcje i dni skupienia przeżywane tutaj, pod okiem i sercem Maryi, świadczą, że słowa prymasowskiego polecenia zapadły nam jakoś w serce i w pamięć, i że je po prostu podjęliśmy – mówił.

Na zakończenie liturgii kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr Lech Bilicki odczytał dekret biskupa ordynariusza Jana Tyrawy o odpustach w bazylice. Poświęcono również pomnik Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Górka Klasztorna jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w Polsce, jak podają kroniki bernardyńskie w 1079 roku ukazała się tu pasterzowi Matka Boża. Od 1923 roku opiekują się nim Misjonarze Świętej Rodziny. Najtrudniejsze chwile dla sanktuarium i kultu maryjnego stanowił czas reformacji i okres drugiej wojny światowej, kiedy z klasztoru uczyniono obóz zagłady dla duchowieństwa i jeńców wojennych. Koronacja obecnego obrazu Matki Bożej Góreckiej odbyła się na rok przed Milenium Chrztu Polski. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, dokonując tego aktu 6 czerwca 1965 roku powiedział: „Pamiętajmy, Coronata corda Coronat”, czyli „Ukoronowana serca koronuje”.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz różnych szczebli, wierni świeccy, duchowni z Polski i z zagranicy, w tym władze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny oraz biskupi: Krzysztof Wętkowski z Gniezna, Jan Vokal – ordynariusz diecezji Hradec Kralowe i Zygmunt Robaszkiewicz MSF – ordynariusz diecezji Morombe-Madagaskar.

Samo wydarzenie zostało poprzedzone wielomiesięcznymi przygotowaniami duchowymi, a najważniejszym ich punktem były Misje Jubileuszowe. Świętowanie ubogacił m.in. koncert zespołu Siewcy Lednicy.

Za: www.diecezja.bydgoszcz.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda