Home Wiadomości Zmartwychwstańcy: Uroczystość 175. rocznicy śmierci Sługi Bożego Bogdana Jańskiego w Winnicy

Zmartwychwstańcy: Uroczystość 175. rocznicy śmierci Sługi Bożego Bogdana Jańskiego w Winnicy

Redakcja

Foto: Zmartwychwstancy.plKs. arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczył 13 czerwca uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w 175. rocznicę śmierci Sługi Bożego Bogdana Jańskiego, w parafii jego chrztu pw. Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Winnicy: „Prawda o zmartwychwstaniu Jezusa zdominowała jego nawrócone życie”, przyznawał hierarcha. W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego.

W homilii abp Migliore stwierdzał, że jest pod wrażeniem tego, w jaki sposób Sługa Boży Bogdan Jański, żyjący zaledwie 33 lata, przeżywał prawdę o zmartwychwstaniu. To doświadczenie było „bardzo niezwykłe żywe w jego życiu i umyśle”.


„Prawda o zmartwychwstaniu Jezusa zdominowała jego nawrócone życie, była kontynuowana przez jego życiowych synów i córki – podkreślał przedstawiciel Watykanu. – Gdy umęczony na krzyżu Chrystus opuścił grób i wrócił do swoich uczniów, ci byli zagubieni i pełni niepokoju, słabi i zdezorientowani, w chwili próby nie potrafili stać u boku Mistrza”, relacjonował.

Jak dalej interpretował, ten stan jednak szybko minął – Jezus przemienił życie człowieka, dał mu nową naturę: uczniowie z zalęknionych i słabych stali się odważnymi świadkami,  a św. Paweł z prześladowcy – apostołem z przekonania.

„Poranek wielkanocny sprawił, że serca uczniów zaczęły bić szybciej, byli radośni, to wydarzenie było dla nich wielkie i piękne. Potem przyszło zdziwienie, bo każda prawdziwa tajemnica tak działa na człowieka. Ta chwila była radosna, ale i trudna do zrozumienia”, zaznaczał hierarcha.

Jego zdaniem uczniom pomogła wtedy Maryja – Matka Pocieszenia, czczona w tajemnicy swego niepokalanego serca, przypominająca, że Jezus zmartwychwstały jest blisko każdego człowieka, skracająca odległość miedzy ludzkimi sercami.

W opinii abp. Migliore charyzmat ojców zmartwychwstańców przypomina, że miłość Boga względem  ludzi jest „miłosierna i niezawodna”. Życzył im też, w dniu w których ich założyciel 175 lat temu narodził się dla nieba, by byli zawsze „oddani sprawom Boga”, a wtedy będą autentycznie przeżywać zmartwychwstanie swoje oraz ludzi, do których są posłani.

Na rocznicowej uroczystości obecni byli bracia i siostry ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego, w tym obecny prowincjał Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców o. Krzysztof Swół CR oraz były prowincjał o. Wiesław Śpiewak CR (w dniu 13 czerwca mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji Hamilton na Bermudach).

Uczestniczyli w niej ponadto parafianie z Winnicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego i harcerze ZHR – ze swymi sztandarami.

Na zakończenie wspólnie zaśpiewano „Te Deum”.

Za: diecezjaplocka.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda