Home Wiadomości My, Chryste, hufiec Twój….

My, Chryste, hufiec Twój….

Redakcja

Powyższy tytuł to pierwsze słowa refrenu hymnu Zgromadzenia Chrystusowców, który w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wyśpiewują zakonnicy w Polsce i na całym świecie, gdzie posługują polskim emigrantom w 23 krajach. Uroczystość ta jest bowiem tytularnym świętem naszej wspólnoty zakonnej.

Poszczególne domy zakonne świętują tego dnia we własnym gronie. Natomiast w Domu Głównym zgromadzenia w Poznaniu, jak co roku, odbyły się centralne uroczystości.

Koncelebrowana przez trzydziestu kapłanów Msza Święta rozpoczęła się o godz. 10.30. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. dr Tomasz Jaklewicz – zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. Z tym czasopismem łączy nas, chrystusowców, wspólny założyciel – Sługa Boży kard. August Hlond, którego 65. rocznicę śmierci przezywaliśmy w tym roku . Tygodnik w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia.

We Mszy Świętej uczestniczyli najwyżsi przełożeni zgromadzenia z księdzem generałem Ryszardem Głowackim na czele, współbracia z Domu Głównego, z Puszczykowa, z Mórkowa, wychowawcy seminarium, klerycy, nowicjusze i zaproszeni goście – przyjaciele zgromadzenia z kręgów diecezjalnych i zakonnych Poznania i okolic oraz świeccy, w tym pracownicy różnych agend Towarzystwa mieszczących się w Domu Głównym. Wśród gości zauważyć trzeba panią ambasador Hannę Suchocką. Zgromadzonych przywitał wikariusz generalny ks. Bogusław Burgat.

W homilii ks. Jaklewicz mówił m.in. o wiecznym, powszechnym i absolutnym królowaniu Boga nad światem. Zauważył, że Bogu do tego królowania nie jest potrzebna żadna ludzka zgoda, ani akceptacja. Jednak Pan Bóg pragnie, aby człowiek w swojej wolności wybrał i uznał Go za króla, czyli tego, który panuje, prowadzi i opiekuje się swoim ludem, a władza ta jest władzą miłości. Bogu nie chodzi o to, aby być wybranym przez jakąś demokratyczną większość, ale by być wybranym przez każdego z osobna.

Dalej zauważył, że Chrystus – aby ułatwić przyjęcie Jego panowania – przychodzi do człowieka od strony jego słabości, mroku grzechu, solidaryzuje się z każdym, także tym najbardziej poranionym. Homileta wskazał również, że ten wybór – intronizacja Chrystusa Króla – dokonuje się w ludzkim sercu i ma objąć całokształt ludzkiego życia we wszystkich jego wymiarach. Aby tak się stało, najpierw człowiek musi zdetronizować różne światowe bożki, które sobie poczynił, i którym oddał się we władanie. Na koniec podkreślił także społeczny wymiar królowania Chrystusa i udział, jaki w tym królowaniu każdy otrzymuje realizując swoje życiowe powołanie (homilia jest do odsłuchania w galerii multimediów).

Przed błogosławieństwem zabrzmiało uroczyste Te Deum laudamus, a na koniec Hymn Towarzystwa Chrystusowego „My, Chryste, hufiec Twój”.

W tym roku uroczystości towarzyszy okolicznościowa wystawa poświęcona kard. Augustowi Hlondowi pt. „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”. Ekspozycja została przygotowana przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach z okazji przypadającej w tym roku 65. rocznicy śmierci kard. Hlonda oraz trwającego na Śląsku Roku Kardynała Augusta Hlonda. Więcej na temat galerii tutaj.

Wieczorem, podczas uroczystych nieszporów, wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu odmówiono Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświecenia Jezusowi Chrystusowi Królowi wszechświata.

Zobacz także powiązaną z wydarzeniem galerię multimediów.

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda