Home Wiadomości Warszawa: franciszkański finisz Roku Wiary

Warszawa: franciszkański finisz Roku Wiary

Redakcja

Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore przewodniczył 24 listopada na franciszkańskim Mokotowie mszy świętej w Uroczystość Chrystusa Króla, która zbiegła się z zakończeniem Roku Wiary.

W koncelebrze w kościele MB Anielskiej wzięło udział ponad 60 franciszkanów z całego Świata wraz z Ministrem Generalnym fr. Michael A. Perry OFM i Definitorium Generalnym. Franciszkanie przebywają właśnie w Polsce na obradach Rady Plenarnej Zakonu Braci Mniejszych, która po raz pierwszy odbywa się w Polsce, w Centrum Animacji Misyjnej Księży Pallotynów w Konstancinie Jeziornej, niedaleko Warszawy.

W homilii abp Celestino Migliore nawiązał zarówno do Ewangelii dnia, do kończącego się Roku Wiary jak i do uroczystości Chrystusa Króla. Powiedział, że „powinniśmy pogłębiać biblijne tytuły Jezusa, aby je zrozumieć i dotrzeć do ich głębokiej treści”. Podkreślił, że król w języku biblijnym oznacza kogoś, kto bierze odpowiedzialność za innych i o nich się troszczy, dodając że „jesteśmy królami, jeśli dajemy świadectwo w prawdzie”.

Kaznodzieja stwierdził, że nasza wiara nie jest sprawą prywatną, wyrażającą się tylko modlitwą w domu, czy w kościele, podkreślając, że „nasza wiara ma owocować pięknym życiem nie tylko prywatnym, ale też publicznym”.

Abp Migliore nawiązał do ostatniej warszawskiej Konferencji Klimatycznej i prezentowanego tam przez ekologów plakatu ze św. Franciszkiem, stwierdzając, że „św. Franciszka nie można zredukować tylko do sfery ekologicznej”. Przypomniał, że „św. Franciszek nie mówił o naturze, lecz o stworzeniu”. Podkreślił przy tym, że „miłość i troska św. Franciszka pozostawała zawsze w ścisłej relacji do Boga”.

Na zakończenie mszy świętej Minister Generalny, fr. Michael A. Perry OFM skierował słowo do Nuncjusza Apostolskiego, abpa Migliore, oraz do zgromadzonych w świątyni wiernych i członków Rady Plenarnej Zakonu Braci Mniejszych.

Jak poinformował Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka OFM, obrady są przygotowaniem do przyszłej Kapituły Generalnej. Rozpoczęły się one 18 listopada i będą trwać do Uroczystości Wszystkich świętych Franciszkańskich, która przypada 29 listopada.

Anna Dziemska/red.

foto: Anna Dziemska/ Sebastian Czech

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda