Home Wiadomości Warszawa: Święto patronalne warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla

Warszawa: Święto patronalne warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla

Redakcja

Ostatnia niedziela roku liturgicznego, przypadająca w tym roku 24 listopada 2013 r., miała szczególny wymiar dla wspólnoty Księży Pallotynów Prowincji warszawskiej, bowiem związana jest z obchodzoną w tym dniu uroczystością patronalną Chrystusa Króla Wszechświata.

Z uwagi na to ważne wydarzenie w kościele Księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św., która zgromadziła przedstawicieli Wspólnoty Pallotyńskiej na czele z przełożonym generalnym z Rzymu – ks. Jacobem Nampudakamem, oraz przełożonymi obu polskich Prowincji SAC: ks. prowincjałem Józefem Lasakiem SAC oraz ks. prowincjałem Adrianem Galbasem SAC z poznańskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Obecni byli także członkowie Zarządu Prowincji Chrystusa Króla, a także Ksiądz Wiceprowincjał z Poznania – Lesław Gwarek SAC.

W tym uroczystym dniu nie zabrakło także przedstawicieli duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, księży z pobliskich parafii, Sióstr Pallotynek oraz przedstawicielek innych żeńskich zgromadzeń zakonnych.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Przełożony Generalny – ks. Jacob Nampudakam SAC, przebywający w Polsce w związku z odbywającą się wizytacją kanoniczną wspólnot Prowincji Chrystusa Króla SAC. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości w kościele przy ul. Skaryszewskiej serdecznie powitał ks. proboszcz Tomasz Zaczkiewicz SAC.

Uroczystość Chrystusa Króla jest tradycyjnie świętem patronalnym warszawskiej Prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, która jak co roku gromadzi na wspólnej modlitwie członków Stowarzyszenia, licznych gości oraz wiernych. Wraz z tegoroczną uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata dobiega końca w Kościele Rok Wiary, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI w roku ubiegłym. Do tego wydarzenia odniósł się w swoim liście do współbraci ks. prowincjał Józef Lasak SAC , zaznaczając jednak, iż „podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte” i potrzeba, aby jeszcze bardziej były otwarte, gdyż wiara jest nieustannym pielgrzymowaniem.

W swojej homilii ks. Jacob Nampudakam SAC podkreślił natomiast swoją radość z faktu, iż dane mu jest kończyć Rok Wiary w świątyni, gdzie Jezus jest Królem. Przełożony Generalny pochylił się nad różnymi wizerunkami Chrystusa z Ewangelii. „Nasz król wszechświata to Król, który wisi na krzyżu, a ludzie go wyśmiewali”, podkreślił ks. Jacob Nampudakam. „Mamy więc króla, który nie urodził się w żadnym królewskim pałacu, ale urodził się w stajence. Mamy króla, który wiódł życie proste i skromne. Mamy króla, który nigdy nikogo nie zabił, nie prowadził żadnej wojny i którego ramię jest pełne zwycięskiej miłości. Nie mamy króla, który cieszył się uznaniem tego świata, tylko Króla, który w samotności wisiał na krzyżu”. Droga Jezusa Chrystusa to droga pełna pokory i skromności, droga, która prowadzi do zbawienia to droga krzyża. To co nas wyzwala to prawda, a nie władza czy pieniądze”. Przełożony Generalny pallotynów podkreślił także, iż – choć pochodzi z Indii – dodrze zna losy polskiego narodu i wie, że to co przyczyniło się do jego przetrwania to siła wiary. „Zwycięstwo nie polega na tym, że się posiada potężną armię tylko na tym, że się posiada siłę ducha”. Nawiązując do swego pochodzenia, Ksiądz Generał przywołał również przykład i rolę Mahatmy Gandhi’ego – ojca niepodległości narodu indyjskiego – wskazując na jego zasługi w walce o wyzwolenie spod jarzma kolonizacji: „On nigdy nie zachęcał rozlewu krwi. Jeśli dowiedział się, że ludzie zginęli pościł i wzywał do zaprzestania przemocy. Bardzo wierzył w to, że można dojść do celu bez używania siły i choć nie był chrześcijaninem, to jego działania wskroś dyktowane duchem chrześcijaństwa”.

Na koniec Przełożony Generalny wezwał wszystkich, abyśmy także i dziś kiedy obchodzimy święto Chrystusa Króla wszyscy podążali Jego śladami, a także, aby naszą wizją stał się ten model świata, jaki zaproponował sam Chrystus i który opiera się opiera się na miłości”.

Uroczysta liturgia zakończyła się krótkimi podziękowaniami ks. prowincjała Józefa Lasaka SAC, skierowanymi do wszystkich zgromadzonych w tym dniu na przeżywanej wspólnie Eucharystii. Nawiązując do zapowiedzianej adhortacji Evangelli gaudium Papieża Franciszka, Przełożony Pallotynów zachęcał, by poddawać się smutkowi, bowiem człowiek smutny nie przyciągnie innych do wiary. A zatem przesłanie, które płynie również dzisiaj z tej uroczystości to zachęta, „abyśmy umieli przeżywać naszą wiarę radośnie, z głęboką radością ewangeliczną”.

Zwieńczeniem obchodów uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata w kościele skaryszewskim była adoracja Najświętszego Sakramentu zwieńczona aktem zawierzania się Sercu Jezusa.

Warto wspomnieć, iż uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata wprowadził do liturgii papież Pius XI na zakończenie roku jubileuszowego 1925 poprzez wydanie encykliki Quas Primas. Początkowo obchody tego święta przypadały na ostatnią niedzielę października. Jednak sobór przeniósł je na ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko, co rodzaj ludzki w nadprzyrodzonym i przyrodzonym porządku posiada i czego się spodziewa, ma swój początek i mieć będzie swój chwalebny koniec w Jezusie Chrystusie.

Warszawska Prowincja Pallotynów, istniejąca do 1935 r. jako Regia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Polsce, przyjęła oficjalnie nazwę „Chrystusa Króla” 14 marca 1942 r.

Renata Wieczorkowska

Za: www.pallotyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda