Home Wiadomości Nie żyje profesor Janina Słomińska

Nie żyje profesor Janina Słomińska

Redakcja

Jedna z pierwszych Polek w Świeckim Instytucie Dominikańskim z Orleanu zginęła tragicznie w wypadku. Miała 85 lat.

Świecki Instytut Dominikański z Orleanu powstał na przełomie XIX i XX wieku we Francji – stąd jego nazwa – a następnie rozpowszechnił w różnych krajach świata. Należą do niego kobiety, które w świeckich warunkach pragną żyć charyzmatem dominikańskim.

Prof. Janina Słomińska wstąpiła do Świeckiego Instytutu Dominikańskiego w 1952 roku – jako jedna z pierwszych Polek. W ciągu 61 lat wielokrotnie była wybierana do rady generalnej lub rady prowincjalnej Instytutu.

Zmarła była socjologiem religii i cenionym wykładowcą akademickim. Kierowała katedrą mikrosocjologii Wydziału Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Należała do Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Societé Internationale de Sociologie des Religions. Była też współzałożycielką Stowarzyszenia Przymierze Rodzin i działaczki Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Prof. Słomińska od 1980 roku była członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. realizacji uchwał Soboru Watykańskiego II a następnie Komisji KEP ds. Apostolstwa Świeckich oraz delegatką na Europejskie Forum Laikatu. W kadencji 1998-2002 była również członkiem Krajowej Rady Katolików Świeckich.

Zginęła tragicznie 31 października, potrącona śmiertelnie przez samochód, gdy wracała do domu po wieczornej mszy świętej w stołecznym kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej.

Pogrzeb prof. Janiny Słomińskiej odbędzie się 14 listopada. Msza świeta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele Świętego Karola Boromeusza o godz. 14, a następnie ciało zmarłej zostanie złożone do rodzinnego grobowca na Powązkach.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda