Home Wiadomości Niepokalanów: 8. Olimpiada o św. Maksymilianie

Niepokalanów: 8. Olimpiada o św. Maksymilianie

Redakcja

Organizatorem VIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie są Kurie Prowincjalne Ojców Franciszkanów z siedzibami w Warszawie, w Gdańsku i w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Parafia Ojców Franciszkanów pw. św. Maksymiliana w Siedlcach.

Na czele Olimpiady stoi Komitet Organizacyjny z siedzibą w klasztorze Ojców Franciszkanów w Siedlcach.

Olimpiada dotyczy osoby św. Maksymiliana Marii Kolbego, który przez swoją działalność medialną, ale też przez całe swoje życie, zwłaszcza śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, na stałe wpisał się w historię narodu polskiego jako osoba niezwykła i godna naśladowania.

Na rok szkolny 2013/14 przypada ósma edycja Olimpiady, do której zapraszamy uczniów szkół podstawowych jak też młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Olimpiada dla szkół ponadgimnazjalnych przyjmuje formę teoretyczną. W ramach Olimpiady dla szkół gimnazjalnych organizowany jest konkurs z wiedzy o św. Maksymilianie a dla szkół podstawowych konkurs plastyczny.

Forma plastyczna polegać będzie na przygotowaniu przez dzieci samodzielnej pracy plastycznej na temat „Św. Maksymilian w Grodnie” ilustrującej wybrany fragment z książki Marii Kączkowskiej pt. „Ojciec Kolbe”. Prace należy nadsyłać do 18 października 2013r. na adres:

Klasztor Ojców Franciszkanów
„Olimpiada Franciszkańska”
ul. Kazimierzowska 128
08-110 Siedlce

Dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Olimpiada przybiera formę teoretyczną w oparciu o następujące lektury:

- Gimnazjum: „Ojciec Kolbe” Maria Kączkowska (wydanie VI, rok 2009);

- Szkoły ponadgimnazjalne: „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe” o. Albert Wojtczak (rozdziały I-II).

- Zarówno dla szkół gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych lekturą dodatkową jest Ewangelia wg św. Mateusza (rozdziały od 1 do 14 włącznie w etapie diecezjalnym, a w etapie finałowym rozdziały od 1 do 28), bez wstępu i przypisów (Biblia Tysiąclecia wydanie V).

Olimpiada przebiegać będzie w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym oraz ogólnopolskim. Etap szkolny odbędzie się 4 grudnia 2013 r. Trzy osoby z największą liczbą punktów przechodzą do etapu diecezjalnego, który dobędzie się 27 lutego 2014 r. dla szkół gimnazjalnych oraz 28 lutego 2014 r. – dla szkół ponadgimnazjalnych.

Informacje o miejscach przeprowadzenia II etapu dla poszczególnych diecezji umieszczone zostaną na stronie www.olimpiada.franciszkanie.pl.

Do finału ogólnopolskiego przechodzą trzy osoby z najwyższa liczbą punktów z każdej diecezji. Finał ogólnopolski odbędzie się w Siedlcach 19 marca 2014 r. dla szkół gimnazjalnych oraz 20 marca 2014 r. dla szkół ponadgimnazjalnych.

Zgłoszenia do udziału w olimpiadzie szkoły przesyłają na adres: [email protected] do dnia 31 października 2013 r.

Dla osób, które zajmą pierwsze dziesięć miejsc przewidziane są atrakcyjne nagrody ufundowane przez Prowincjałów Ojców Franciszkanów Prowincji Warszawskiej, Gdańskiej i Krakowskiej.

Szczegółowe informacje na temat Olimpiady dostępne są na stronie: www.olimpiada.franciszkanie.pl.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda