Home Wiadomości Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej

Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej

Redakcja

RVNa Jasnej Górze rozpoczyna się dziś nowenna przed obchodzoną 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Ma ona charakter ogólnonarodowy i w tym roku wpisuje się w przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Nadal przybywają pielgrzymki piesze. Odbywają je nawet mieszkańcy Częstochowy.

„Wraz z Maryją chcemy dziękować za włączenie Polski do wspólnoty Kościoła i razem z Nią obudzić w sobie ducha ewangelizacji” – powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy o. Grzegorz Bartosik OFMConv.

Jak zauważył franciszkanin, uroczyste obchody rocznicy chrztu Polski powinny przypomnieć nam na nowo o naszych korzeniach: „Dzisiaj widzimy, jak wiele jest ataków na Kościół w Europie, świecie i Polsce. Ma miejsce odcinanie się od korzeni chrześcijańskich. Ten jubileusz ma nam przypomnieć te nasze korzenie i rozpalić w nas charyzmat bycia chrześcijaninem” – powiedział o. Bartosik.

Mariolog zwróił uwagę, że tak jak podczas obchodów milenium chrztu Polski kard. Wyszyński oddał naród na nowo Maryi, tak i teraz trzeba nam nowego zawierzenia: „Wiemy, że wtedy wiara, zwłaszcza w młodym pokoleniu, była bardzo zagrożone przez świadomą ateizację i jednym z istotnych elementów była prośba, by Matka Boża ustrzegła naszą wiarę. I dzisiaj chcemy ten sam akt powtórzyć, bo zagrożenie jest chyba jeszcze większe” – podkreślił o. Bartoisk.

Eucharystie nowennowe są szczególnym wołaniem za Polskę. W wieczornych Mszach uczestniczą wierni częstochowskich parafii, przybywający w pieszych pielgrzymkach.

I. Tyras, Radio Jasna Góra / rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda