Home Wiadomości Białoruś: obchody 200-lecia urodzin św. Jana Bosko

Białoruś: obchody 200-lecia urodzin św. Jana Bosko

Redakcja

RV200-lecie urodzin św. Jana Bosko obchodzili 16 sierpnia br. jego duchowi synowie posługujący na Białorusi. Główne wydarzenia związane z rocznicą miały miejsce w Mińsku przy nowo powstającej świątyni, budowanej dzięki wielkiemu zaangażowaniu salezjanów.

Dla rodziny salezjańskiej na Białorusi rok jubileuszowy rozpoczął się we wrześniu 2014 r. otwarciem nowego oratorium w Borowlanach koło stołecznego Mińska. W roku jubileuszowym we wszystkich domach salezjańskich na Białorusi miały miejsce różne uroczystości z udziałem wspólnot salezjańskich i młodzieży z całego kraju; został także wydany modlitewnik salezjański w języku białoruskim.

Zaszczytem i radością dla rodziny salezjańskiej na Białorusi była konsekracja salezjanina ks. Aleksandra Jaszewskiego, którego w czerwcu tego roku Papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

Msza na zakończenie roku jubileuszowego sprawowowana przez przewodniczącego Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi abp. Tadeusza Kondrusiewicza zgromadziła licznych wiernych, gości i przyjaciół, którym bliska jest duchowość św. Jana Bosko.

Podczas uroczystości z udziałem innych biskupów abp Kondrusiewicz zaznaczył, że tak jak 200 lat temu, w czasach św. Jana Bosko, ludzkość, zwłaszcza młodzież, była zaniepokojona losem i przyszłością, tak też jest i teraz, „dlatego trzeba odczytywać znaki czasu i na nie roztropnie odpowiadać”. Hierarcha podziękował w imieniu Kościoła rodzinie salezjańskiej za posługę oddawaną szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

200. rocznica urodzin św. Jana Bosko zbiegła się z 25-leciem odrodzenia działalności salezjanów na Białorusi. Obecnie na Białorusi posługuje 17 księży z tego zgromadzenia i jeden biskup. Księża posługują w siedmiu parafiach i tworzą osobną salezjańską delegaturę na Białorusi z siedzibą w Mińsku. Decyzja o powstaniu nowej delegatury była ogłoszona podczas peregrynacji relikwii św. Jana Bosko na Białorusi w 2013 r.

ks. Jerzy Martinowicz, Mińsk / rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda