Home Wiadomości Nowy dokument papieża wprowadzi zmiany w życiu zakonnic

Nowy dokument papieża wprowadzi zmiany w życiu zakonnic

Redakcja

www.deon.plW opublikowanej dzisiaj konstytucji apostolskiej, papież Franciszek zaakceptował zmiany w praktyce życia zakonów żeńskich. Poprosił również o rewizję konstytucji wszystkich zakonów żeńskich.

W piątek Watykan ogłosił tekst konstytucji apostolskiej Franciszka „Vultum Dei quaerere” (Poszukiwanie oblicza Boga). W dokumencie ojciec święty prosi o wprowadzenie zmian mających na celu odnowienie tradycji monastycznych, m.in. formacji, modlitwy, słowa Bożego, sakramentów Eucharystii i Pojednania, życia we wspólnocie, autonomii, klauzury, ciszy czy ascetyzmu.

W 14-punktowym dokumencie wprowadzono nowe normy kanoniczne dotyczące sposobu życia zakonnic klauzurowych.

Wśród najważniejszych zmian sugerowanych przez papieża Franciszka można wymienić:
– by zwrócić uwagę na życie modlitewne i podjąć próbę „skupienia go na Panu” oraz by w życiu wspólnoty wprowadzić „odpowiedni czas przeznaczony na adorację Eucharystyczną, do udziału w której należy zaprosić wiernych z lokalnego Kościoła”;
– by wspólnota weszła w związki z innymi wspólnotami, chyba że Watykan nie wyrazi na to zgody;
– by za każdym razem, gdy we wspólnocie rodzi się inna forma życia klasztornego, prosić o zgodę Watykan;
– by nie szukać nowych powołań wśród „kandydatek z innych krajów tylko po to, by zapewnić istnienie wspólnocie”. Konstytucja wyraźnie wskazuje, że takich sytuacji należy „absolutnie unikać”;

Papież Franciszek zachęcił również żeńskie zakony kontemplacyjne do ostrożności przy korzystaniu z najnowszych technologii i mediów społecznościowych.

Najnowsze media papież uznał w dokumencie za „przydatne narzędzia formacji i komunikowania”, ale zwracając się do zakonnic kontemplacyjnych ostrzegł, że trzeba korzystać z nich tak, by nie prowadziły do odwrócenia uwagi czy „ucieczki” od życia klasztornego. Przypomniał, że życie kontemplacyjne polega na „ciszy, słuchaniu i stałości” , co stanowi „wyzwanie dla dzisiejszej mentalności”.

W konstytucji apostolskiej papież przestrzegł przed przyjmowaniem kandydatek z innych krajów bez odpowiednego przygotowania. Franciszek wyraził przekonanie, że należy ożywić klasztory, ale – jak dodał – nie ulegając pokusie stawiania na „liczby”. Podkreślił, że należy „absolutnie unikać” pospiesznego przyjmowania kandydatek z innych krajów tylko po to, by zapewnić „przetrwanie” klasztorów.

To, jak zauważają watykaniści, jedna z najważniejszych nowości papieskiego dokumentu i zarazem reakcja na praktykę stosowaną w wielu krajach, zwłaszcza na Zachodzie, gdzie klasztory przyjmują kobiety z najbiedniejszych państw świata, bez odpowiednego, skrupulatnego przygotowania i predyspozycji do życia zakonnego.

Nie może być mowy o „drodze na skróty” – dodał papież.

Jako zagrożenia wskazał mniszkom popadanie w „apatię, rutynę, utratę motywacji, paraliżującą gnuśność”. Papież przypomniał, że już wcześniej w swej adhortacji apostolskiej “Radość Ewangelii” pisał, że takie postawy prowadzą do “psychologii grobu” i stopniowo przekształcają chrześcijan „w muzealne mumie”.

Wezwał zakonnice kontemplacyjne do modlitwy za “uwięzionych, migrantów, uchodźców, prześladowanych, za liczne poranione rodziny, ludzi bez pracy, za biednych, chorych, ofiary uzależnień”. “Kościół was potrzebuje” – podkreślił.

Papież przyznał: “Nie będzie łatwo światu, przynajmniej tej jego wielkiej części, która podporządkowuje się logice władzy – ekonomicznej i konsumpcyjnej, zrozumieć wasze specjalne powołanie i waszą ukrytą misję, choć tak ogromnie jej potrzebuje”.

„Tak, jak marynarz na otwartym morzu potrzebuje latarni morskiej, która wskaże mu kurs, by mógł dotrzeć do portu, tak świat potrzebuje was” – napisał Franciszek.

Konstytucja została ogłoszona w dniu, gdy po raz pierwszy na życzenie papieża Kościół katolicki obchodzi święto św. Marii Magdaleny. Franciszek chciał w ten sposób podkreślić rolę kobiety, która jako pierwsza przekazała światu wiadomość o zmartwychwstaniu Jezusa. Dekret, ustanawiający to święto, wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda