Nowy Jork: franciszkanie na V Alei

Franciszkańska parafia św. Wojciecha z Queensu wzięła po raz pierwszy udział w słynnej nowojorskiej Paradzie Pułaskiego.

W pierwszą niedzielę października, jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Nowego Jorku, nowojorską 5 Aleją na Manhattanie, po raz 77 maszerowały w biało-czerwonym pochodzie dziesiątki tysięcy ludzi z okolic metropolii nowojorskiej, aby publicznie ukazać swoje przywiązanie do polskości.

Franciszkańską parafię z nowojorskiego Queensu reprezentowali duszpasterze O. Mirosław Podymniak OFMConv – administrator parafii, O. Rafał Zwolenkiewicz OFMConv – gwardian, O. Stanisław Czerwonka OFMConv oraz O. Max Sang-You Choi OFMConv. Udział wzięła także delegacja parafialnej szkoły św. Wojciecha z s. Teresillą Kołodziejczyk ze zgromadzenia sióstr Nazaretanek, młodzież oraz liczna grupa parafian.

Wśród tegorocznych gości honorowych Parady Pułaskiego był między arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski. Zaś tematem przewodnim tegorocznej manifestacji polskiego dziedzictwa i patriotyzmu w Nowym Jorku były kanonizacja papieża Jana Pawła II oraz 70 rocznica powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino.

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku jest największą manifestacją Polskości w Stanach Zjednoczonych. Organizowana jest od 1936 roku w hołdzie bohaterowi obydwu narodów, a także dla pokazania wkładu Polaków w budowę Ameryki. Jest także jedną z najstarszych parad etnicznych w Nowym Jorku. Dla niemal każdego Polaka mieszkającego w okolicach Nowego Jorku, uczestnictwo w Paradzie Pułaskiego to już tradycja.

o. Stanisław Czerwonka OFMConv, Nowy Jork

foto: Wojciech Wojciechowski

Za: www.franciszkanie.pl.