Home Wiadomości Nowy Sącz: „Dziedzictwo kulturowe świętej Kingi”

Nowy Sącz: „Dziedzictwo kulturowe świętej Kingi”

Redakcja

14 czerwca o 17.00 w Galerii Dawna Synagoga w Nowym Sączu odbędzie się wernisaż wystawy „Dziedzictwo kulturowe świętej Kingi”, na który zapraszają S. Anna Teresa Izworska Ksieni Klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu oraz Robert Ślusarek Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

W 1257 r. Sądecczyzna na mocy przywileju wydanego przez Bolesława Wstydliwego, przeszła we władanie jego żony, księżnej Kingi. Kinga lokowała Stary Sącz, a kilka lat po tym fakcie, pozostając -podobnie jak liczni członkowie swojej rodziny – pod wielkim wpływem franciszkańskiego ruchu odnowy, wstąpiła do zakonu klarysek i ufundowała w 1280 r. dla tego konwentu klasztor w Starym Sączu, stając się jego pierwszą ksienią.

W tym samym roku rozpoczęto prace przy budowie kościoła klasztornego pw. Św. Trójcy i św. Klary, które trwały do 1332 r. Z inicjatywy św. Kingi erygowano także w mieście drugi zespół klasztorny z nieistniejącym obecnie kościołem pw. św. Stanisława Biskupa, przeznaczony dla zakonu franciszkanów. Po kasacie konwentu w 1814 r. i zmianie przeznaczenia klasztoru na skład solny – część wyposażenia starosądeckich franciszkanów znalazła schronienie w klasztorze klarysek.

Wystawa ukazuje spuściznę artystyczną obu tych zgromadzeń, powstałą w ciągu ich kilkusetletniej historii. Mecenat ss. klarysek w głównej mierze koncentrował się wokół dwóch zasadniczych, łączących się ze sobą kwestii: wyposażania i przebudowywania kościoła i klasztoru oraz wokół propagowania kultu św. Kingi, który nasilił się zwłaszcza w latach 80. XVII w. w związku ze staraniami beatyfikacyjnymi. Na zlecenie klasztoru pracowali artyści sprowadzani z zagranicy i innych regionów kraju oraz miejscowe warsztaty cechowe, co w widoczny sposób przełożyło się na zróżnicowany poziom artystyczny zgromadzonych zbiorów.

Zdecydowana większość eksponatów prezentowanych na wystawie, po raz pierwszy w historii starosądeckiego konwentu opuściła mury klasztorne i pokazywana jest szerokiej publiczności. Znajdują się wśród nich najcenniejsze w zbiorach dzieła rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa oraz wysokiej klasy artystycznej rzeźba i malarstwo z okresu od XV do XVIII w.

  • Czas: 14 czerwca 2013, godz. 17.00
  • Miejsce: Galeria Dawna Synagoga, ul. B, Joselwicza 12
  • Wystawa czynna do 25 sierpnia 2013

foto: W. Pobiedziński OFMConv

Szczegóły na stronie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda