Home Wiadomości Rosja: 20. rocznica powrotu franciszkanów

Rosja: 20. rocznica powrotu franciszkanów

Redakcja

Franciszkanie obchodzą w tym roku 20-lecie swojej obecności we współczesnej Rosji. Pierwszymi uczniami św. Franciszka, którzy przybyli do tego kraju, byli zakonnicy z dwóch polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Swoistym jubileuszowym prezentem jest przekazany przez włoskich franciszkanów sarkofag, w którym przez dwa lata, w czasie prowadzenia prac konserwatorskich, znajdowało się ciało św. Antoniego z Padwy. Relikwiarz ten został ustawiony we franciszkańskim kościele św. Antoniego w Petersburgu, gdzie pełni funkcję ołtarza.

„To nie tylko cenna pamiątka, która została przekazana, ale jest to dla nas tym ważniejsze, że tam znajdowało się ciało św. Antoniego – powiedział przełożony miejscowej wspólnoty Braci Mniejszych Konwentualnych. – Dla nas to stanowi w jakimś sensie także i relikwie. Miejmy nadzieję, że i taka obecność św. Antoniego będzie tym bardziej pomagać odnowieniu i przede wszystkim umocnieniu życia duchowego. Tym bardziej, że to jest dla nas ten moment taki ważny, ponieważ w tym roku obchodzimy 20-lecie powrotu franciszkanów do Rosji” – dodał o. Stanisław Wojtowicz OFMConv.

Kustodia św. Franciszka w Rosji liczy obecnie 15 zakonników, którzy prowadzą swoją działalność w 5 rosyjskich miastach. Oprócz pracy duszpasterskiej franciszkanie posiadają własne wydawnictwo, które wydało juz miedzy innymi Mszał i encyklopedię katolicką w języku rosyjskim.

Michaił Fatiejew, Petersburg

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda