Home Wiadomości O formacji kapłańskiej

O formacji kapłańskiej

Redakcja

W ramach spotkania plenarnego Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej działającej przy Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski, na Jasnej Górze we wtorek, 9 września została odprawiona uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Paweł Socha, członek Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa.

Na Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zgromadzili się kapłani skupieni w Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej na czele z przewodniczącym ks. Tomaszem Trzaskawką. Obecny był również bp Jan Szkodoń, członek Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

„Te nasze doroczne spotkania mają zawsze jakiś zmienny temat. W tym roku zatrzymamy się przy temacie nawrócenia pastoralnego. Będziemy chcieli rozeznawać, w jakim kierunku ta posługa kapłanów, czy formacja kapłanów w Polce powinna iść, żeby żyć coraz bardziej w posłuszeństwie Duchowi Świętemu – wyjaśnił ks. Tomasz Trzaskawka – Inspiracją dla nas jest Adhortacja papieża Franciszka, jego wcześniejsze prace i doświadczenia, zwłaszcza z Ameryki Łacińskiej, i chcemy to jego doświadczenie i przesłanie, które zawarł w Adhortacji, rozeznawać w kontekście sytuacji w Polsce, formacji kapłanów w Polsce, biorąc pod uwagę doświadczenia różnych diecezji, bo spotkanie Sekcji, to jest spotkanie księży, którzy w różnych diecezjach są odpowiedzialni za formację duchowieństwa”.

Homilię wygłosił bp Antoni Długosz, który swoje rozważanie poświęcił przypomnieniu nauczania św. Jana Pawła II. „Ojciec Święty szczególnie chciał swoimi katechezami skierowanymi do naszego narodu pomóc nam w naszym dojrzewaniu, do tego, abyśmy jak mówi św. Paweł, kształtowali swoje człowieczeństwo na miarę wielkości człowieczeństwa samego Jezusa Chrystusa – mówił biskup – Możemy, jako ludzie wolni, nie przyjąć Jezusa, możemy realizować swój, czysto ludzki przepis na życie, ale papież (Jan Paweł II) przestrzegał, że nikt z ludzi żyjących na ziemi, nie jest w stanie zrozumieć, co to znaczy być człowiekiem bez Chrystusa, jaki jest sens jego ziemskiej egzystencji.

To chrystocentryzm, który przez wszystkie lata posługi papieskiej przekazywał nam nasz papież. Wiele razy przypominał, że drogą Kościoła jest człowiek, i cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła, dlatego Kościół staje w obronie poczętego życia, Kościół nie wyraża zgody na eutanazję, ponieważ każdy ma prawo do naturalnej śmierci, Kościół materialnie pomaga narodom dotkniętym rożnymi kataklizmami, Kościół staje w obronie narodów, gdzie są łamane prawa ludzkie, a w szczególny sposób uwrażliwia papież, aby nieść pomoc formacji wśród dzieci i młodzieży, to do nich mówi ‘wy jesteście moją nadzieją, wy jesteście nadzieją Kościoła’, ‘choćby nikt od was nie wymagał, wymagajcie od siebie’, i nie mierzcie człowieka miarą jego uzdolnień intelektualnych, miarą zdrowia, miarą pieniądza, ale serca, a serce w Piśmie Świętym oznacza sumienie, ‘bądźcie ludźmi sumienia’. To antropocentryzm w katechezach papieskich”.

„Bardzo dziękujemy biskupowi Antoniemu za przypomnienie nam nauczania świętego Jana Pawła II. To dla nas, zwłaszcza tych, którzy zajmują się formacją duchową naszych kapłanów w diecezjach, a takich właśnie kapłanów mamy przed ołtarzem, (…) to słowo jest bardzo ważne, bo papież Jan Paweł II, jest dla nas kapłanów wzorem szczerej, serdecznej miłości do kapłaństwa – podkreślił bp Paweł Socha – To jedyny papież, który co roku wydawał list do kapłanów na Wielkanoc, na Wielki Czwartek, w dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa, by nam przypomnieć, jak wielką łaską zostaliśmy obdarzeni, łaską powołania i łaską konsekracji w święceniach, czyli obdarzeni władzami, mocami zbawczymi samego Jezusa Chrystusa, by nimi dysponować, nie ludzką mocą, ale Boską mocą, chociaż jesteśmy słabi”.

„Dziękujemy dzisiaj Chrystusowi Panu za ten dar kapłaństwa i was prosimy gorąco, byście się modlili za nas dlatego, że jesteśmy narażeni bardziej niż wy na różne zasadzki szatana” – dodał biskup.

Główne obrady Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej odbywają się w Seminarium Częstochowskim.

Ks. dr Tomasz Trzaskawka został przewodniczącym Zarządu Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej działające przy Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski w dniu 17 września 2012 r. Mianowanie miało miejsce podczas obrad Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa KEP, które odbyły się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Ks. dr Tomasz Trzaskawka funkcję tą objął po ks. prał. Adamie Kokoszce z diecezji tarnowskiej.

Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej (SSFK) istnieje przy Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski od 11 lat. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Sekcja wydaje biuletyn pt. „Formatio Permanens”, który zawiera m. in. materiały ze spotkań i adresy kapłanów głoszących rekolekcje dla duchowieństwa. Spotkania Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa odbywają się raz w roku.

www.archidiecezja.pl

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda