Home Wiadomości Siostry zakonne z Chin w Sekretariacie KEP

Siostry zakonne z Chin w Sekretariacie KEP

Redakcja

Od 5 do 25 września gości w Polsce 20 sióstr zakonnych z Chin. Siostry zostały zaproszone przez Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ, które działa w Polsce na rzecz Kościoła katolickiego w Chinach. W ramach seminarium na temat życia konsekrowanego siostry odwiedzą m.in. Warszawę, Kraków i Opole.

Seminarium dla sióstr zakonnych z Chin w Polsce organizowane jest po raz drugi. Uczestniczą w nim głównie przełożone i siostry odpowiedzialne za formację w swoich wspólnotach zakonnych w Chinach. Poza wykładami na temat życia i formacji zakonnej, siostry odwiedzają różne ośrodki życia religijnego w Polsce. Mają też okazję spotkać się z kilkoma biskupami naszego kraju oraz z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore.

W poniedziałek 8 września siostry odwiedziły Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, gdzie m.in. spotkały się z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim. Ksiądz Biskup pozdrowił je w imieniu Kościoła w Polsce, zapewnił o modlitwie i o modlitwę poprosił. Wskazał na to, że tego rodzaju spotkania, poza tym, że są informacyjne, umacniają więzi i doświadczenie powszechności Kościoła.

W siedzibie Episkopatu siostry z Chin były również gośćmi Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Podczas spotkania poznały prace Konsulaty i dowiedziały się, w jaki sposób współpracują ze sobą zgromadzenia zakonne w Polsce.

Podczas trzytygodniowego pobytu, siostry odwiedzą oprócz Warszawy m.in. Kraków, Częstochowę, Nysę i Opole, gdzie będą miały okazję zapoznać się z życiem i działalnością polskich zgromadzeń zakonnych. – Jest to ubogacające dla obu stron – mówi s. Weronika Maria Klebba SSpS ze stowarzyszenia Sinicum. Jak dodaje, seminarium organizowane w tym roku po raz drugi jest przedsięwzięciem, którego celem jest przede wszystkim umożliwienie gościom z Chin doświadczenia różnych wspólnot życia konsekrowanego w wolnym kraju, pomoc w pogłębieniu ich formacji zakonnej i okazanie solidarności z prześladowanym Kościołem w Chinach.

Siostry reprezentują zarówno wspólnoty tzw. Kościoła oficjalnego, jak i podziemnego. W Chinach bowiem represjonowani są wszyscy ludzie wierzący, wszystkich religii. – Chcemy tym siostrom okazać, że Kościół powszechny, w tym Kościół w Polsce, o nich pamięta. I to jest głównym celem Stowarzyszenia Sinicum – podkreśla jego prezes o.  Antoni Koszorz SVD.

Stowarzyszenie Sinicum zostało powołane w 2011 r. Tworzą je przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, księży diecezjalnych oraz osób świeckich. Pomaga w kształceniu w Polsce chińskich sióstr zakonnych i kleryków. Współpracując z polskim ruchem Światło-Życie zaprasza też od szeregu lat młodzież chińską na rekolekcje oazowe w Króścienku. Honorowymi członkami Stowarzyszenia są między innymi: Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Meliore, abp Henryk Hoser i bp Jerzy Mazur.

Za: www.episkopat.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda