O judaizmie w Szkole Wiary

Jakie znaczenie ma dla chrześcijan spotkanie z judaizmem? To temat kolejnego wykładu Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu.

Prelekcję wygłosi 7 grudnia o godz. 17 w Starym Refektarzu klasztoru dominikanów Bogdan Białek, psycholog, redaktor naczelny miesięcznika „Charaktery”, chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członek zarządu Jesziwy Pardes.

„Podstawową przyczyną i paliwem dla większości uprzedzeń i niechęci jest niewiedza. W Polsce żyło przed wojną kilka milionów Żydów – a współcześnie nawet wykształceni i jednocześnie zaangażowani w Kościół Polacy potrafią nie mieć najbardziej podstawowej wiedzy na temat judaizmu. A przecież chrześcijaństwo z judaizmu wyrasta – sam Jezus był Żydem i działał w żydowskim środowisku, Żydami byli też bez wyjątku apostołowie” – wyjaśnia temat spotkania Marek Misiak z DSW we Wrocławiu.

Przekonuje, że „nie sposób w 100 procentach zrozumieć tego, dlaczego Jezus mówi pewne rzeczy czy stosowanych przez niego form przekazu (przypowieści, sposobu argumentowania w dyskusjach z faryzeuszami) bez podstawowej wiedzy o religii mojżeszowej”.

„Judaizm rozwijał się przez ponad 1500 lat przed przyjściem Chrystusa. Nie sposób tak naprawdę być chrześcijaninem bez świadomości tego dziedzictwa. A i współczesny judaizm może być bardzo inspirujący dla chrześcijańskiej refleksji o Bogu” – dodaje Misiak.

Za: www.dominikanie.pl.