Home Wiadomości O. Szmydki gościem Papieskich Dzieł Misyjnych

O. Szmydki gościem Papieskich Dzieł Misyjnych

Redakcja

ojciec Ryszard Szmydki OMIGościem jesiennego spotkania Papieskich Dzieł Misyjnych na Jasnej Górze był o. Ryszard Szmydki OMI. Na co dzień pełni on funkcję sekretarza generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Watykanie.

Zgromadzenie miało miejsce w dniach 15-17 września.

Najważniejsze jest to, by w całym Kościele, we wszystkich diecezjach i parafiach panował zapał misyjny. By był budowany duch gorliwości i świadomości, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za misje, za głoszenie Ewangelii, zwłaszcza na terenach misyjnych, ale także wokół nas – powiedział o. Szmydki.

Sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary przypomina, że na świecie jest obecnie 1150 tzw. terytoriów misyjnych, czyli diecezji, które potrzebują wsparcia, zarówno duchowego, jak i materialnego. To właśnie na ten cel w październiku, podczas niedzieli misyjnej zbierane są fundusze. Składka ze wszystkich parafii świata tworzy tzw. powszechny fundusz solidarności. Pieniądze w nim zgromadzone są rozdzielane według potrzeb na poszczególne obszary misyjne, na konkretne dzieła – powiedział o. Szmydki. Wyjaśnił, że to właśnie Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary zajmuje się przyjmowaniem zapotrzebowań i przedstawianiem propozycji do rozdzielania tych funduszy.

Do tzw. obszarów misyjnych zaliczana jest przede wszystkim Afryka i Azja, częściowo Ameryka Łacińska oraz wyspy Oceanii.

Papieskie Dzieła Misyjne to cztery organizacje powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Zajmują się one zarówno pomocą misjonarzom, jak i krzewieniem wśród wszystkich wiernych misyjnego zapału. Do PDM należą: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, które, działając na wszystkich kontynentach, w ponad 150 krajach świata, budzi świadomość misyjną i odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła wśród wszystkich jego członków; Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła, które zajmuje się głównie pomocą w kształceniu i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego w krajach misyjnych; Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, które dąży do rozpalenia w sercach katolickich dzieci miłości do misji oraz poczucia solidarności, tak duchowej jak i materialnej, wobec rówieśników na całym świecie; Papieska Unia Misyjna, która ma na celu informację i formację misyjną kapłanów, członków instytutów zakonnych, stowarzyszeń życia wspólnego i instytutów świeckich, kandydatów do kapłaństwa i do życia poświęconego Bogu, jak również innych osób pełniących w Kościele posługę pastoralną.

Wśród tematów poruszanych na Zebraniu Papieskich Dzieł Misyjnych nie zabrakło tych, związanych z promocją zaangażowania misyjnego podczas Światowych Dni Młodzieży. Mowa była również o akcji AdoMiS czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów, która rozpocznie się od 1 października a wiec wraz z początkiem roku akademickiego.

Jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych zgromadziło prawie 80 osób.

KAI/ it / Jasna Góra

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda