Home Wiadomości Obecność salezjanów na Kongresie Misyjnym Ameryki

Obecność salezjanów na Kongresie Misyjnym Ameryki

Redakcja

W dniu 26 listopada rozpoczął się IV Kongres Misyjny Ameryki (CAM4) i IX Kongres Misyjny Latynoamerykański (COMLA9) Eucharystią, która została odprawiona przed Bazyliką Naszej Pani z Chiquinquira, w której wzięło udział 70 biskupów, 450 kapłanów i przeszło trzy tysiące misjonarzy zakonnych i świeckich.

Wśród uczestników, przybyłych z wszystkich krajów kontynentu amerykańskiego, znajduje się 50 członków Rodziny Salezjańskiej, łącznie z czterema biskupami salezjańskimi z Brazylii, Urugwaju, Paragwaju i Wenezueli. Mowa tu o salezjanach, córkach Maryi Wspomożycielki, Hijas Divino Salvador, salezjanach współpracownikach i byłych wychowankach Księdza Bosko.

Kongres odbywa się w Palacio de los Eventos, a jego tematem jest: “Uczniowie misjonarze w Jezusie Chrystusie z Ameryki, w świecie zsekularyzowanym i wielokulturowym. Kolejny krok realizacji wskazań V Konferencji Ogólnej CELAM (Konferencja Episkopatu Ameryki Łacińskiej), która odbyła się w Aparecida w 2007 roku, a była poświęcona misjom na tym kontynencie.

26 listopada po południu kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, specjalny wysłannik Ojca Świętego Franciszka, przewodniczył celebracji eucharystycznej na otwarcie Kongresu, w czasie której zwrócił się do uczestników w tych słowach: “W czasie  naszego Kongresu umieszczamy w centrum Chrystusa i przyjmując Go jako Nauczyciela, staramy się słuchać Jego głosu, przyjąć Jego orędzie, pozwolić Mu wejść w nasze wnętrze i przygotować nas do misji”.

W dniach 27-28 listopada, do południa, odbyły się cztery główne konferencje, a po południu – warsztaty, z omówieniem 22 różnych tematów składających się na “Forum”, w których uczestnicy wzięli udział zależnie od swojego zainteresowania, gdy chodzi o zakres tematyki: uczenie się, nawrócenie duszpasterskie, sekularyzacja, wielokulturowość, “missio ad gentes”.

28 listopada ks. Raul Biord, salezjanin z Wenezueli, wygłosił konferencję na temat: “Nagląca potrzeba misji w ramach nowej ewangelizacji i missio ad gentes”, opierając się na ostatniej adhortacji apostolskiej “Evangelii Gaudium” papieża Franciszka.

IV Kongres Misyjny Ameryki zakończy się 1 grudnia celebracją eucharystyczną i nowym rozesłaniem misjonarzy “ad gentes” – kapłanów, zakonników i świeckich – z Ameryki na inne kontynenty. Zostanie także wyznaczone miejsce najbliższego kongresu.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda