Home Wiadomości Odejście ks. Edwarda Cappellettiego, promotora misji salezjańskich na świecie

Odejście ks. Edwarda Cappellettiego, promotora misji salezjańskich na świecie

Redakcja

Wczoraj rano, 12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe, zmarł ks. Edward Cappelletti, salezjanin, który przez prawie 40 lat był dyrektorem Salezjańskiej Prokury Misyjnej w New Rochelle. Wiele osób wspomina go z wielką miłością i wdzięcznością, a wśród nich także członkowie Rady Generalnej.

Ks. Cappelletti, urodzony w New York, w Stanach Zjednoczonych, w dniu 11 października 1921 r., odszedł do Pana po 93 latach chrześcijańskiego życia, 73 ślubów i 63 lat kapłaństwa. Został wyświęcony na kapłana w 1950 r. w Turynie. Funkcję dyrektora Salezjańskiej Prokury Misyjnej w New Rochelle zaczął pełnić od 1959 roku, czyniąc to przez 37 lat, do 1996 roku, przyczyniając się do rozwoju, podniesienia prestiżu i dynamizmu całej struktury.

“Inspektoria św. Filipa kieruje wyrazy współczucia pod adresem rodziny księdza Cappellettiego z powodu utraty osoby im bliskiej. I łączymy się w modlitwie z całą wspólnotą Prokury Misyjnej, w której ks. Edward pracował przez wiele lat, rozwijając misyjny charakter Kościoła i wspierając wysiłki misjonarzy salezjańskich na całym świecie” – napisał ks.  Thomas Dunne, inspektor Wschodnich Stanów Zjednoczonych (SUE), w liście do swoich współbraci.

Przełożony Generalny, po otrzymaniu informacji o śmierci tego salezjanina, wspomniał ks. Cappellettiego w Eucharystii, której przewodniczył w dniu wczorajszym w kaplicy wspólnoty “San Tarcisio”, i przesłał list do ks Dunne, w którym czytamy: “Całe Zgromadzenie jest bardzo wdzięczne ks. Cappellettiemu za to wszystko, czego dokonał poprzez Prokurę Misyjną, pomagając naszym misjonarzom zrealizować ich marzenia, sen Księdza Bosko, zamiar Boga, który kocha i bierze w opiekę przede wszystkim najuboższych i opuszczonych. Niech Pan napełni go radością, pokojem, światłem i nowym życiem Swojego zmartwychwstania. W imieniu całego Zgromadzenia wyrażam z głębi serca wielkie podziękowanie ks. Edwardowi za jego wspaniałomyślne i całkowite poświęcenie się misjom”.

Także radca ds. misji salezjańskich, ks. Václav Klement, bardzo życzliwie wspomina ks. Cappellettiego, wskazując zwłaszcza na trzy aspekty w jego przykładnym salezjańskim życiu kapłańskim i misyjnym: miłość do Chrystusa i Kościoła, niezmordowana gorliwość w poszerzaniu sieci dobroczyńców, prawdziwie katolickie i uniwersalne postrzeganie rzeczywistości: “Trzy lata temu, w czasie spotkania z dyrektorami prokur misyjnych, niektórzy z młodych salezjanów wyrazili w rozmowie ze mną szczery podziw dla pasji powołaniowej ks. Edwarda, który w wieku 90 lat jeszcze posługiwał się internetem, był w komisji powołaniowej i utrzymywał kontakt z wieloma ludźmi młodymi. (…) Chociaż niewiele podróżował, biło w nim serce autentycznie misyjne. Także akredytacja salezjanów przy Komisji Gospodarczej i Społecznej Narodów Zjednoczonych (ECOSOC), do której doszło w 2007 roku, była owocem jego zabiegów”.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda