Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: bp Cástor Oswald Azuaje OCD

Pożegnania: bp Cástor Oswald Azuaje OCD

Redakcja

Dnia 8 stycznia 2012 r. z powodu zarażenia koronawirusem zmarł w 69. roku życia bp Cástor Oswald Azuaje (Oswald od Dziewicy Karmelu), karmelita bosy, ordynariusz diecezji Trujillo w Wenezueli.

Urodzony 19 października 1951 r. w Maracaibo (Wenezuela), po maturze, poznawszy pracujących w Wenezueli hiszpańskich karmelitów bosych z prowincji zakonnej Aragon-Walecja, wstąpił w ich szeregi. Nowicjat odbył w Desierto de Las Palmas k. Castellón w Hiszpanii, gdzie w 1968 r. złożył śluby zakonne. W Hiszpanii studiował też filozofię (w Saragossie), teologię zaś na Górze Karmel w Ziemi Świętej i w rzymskim „Teresianum”, a nadto specjalizował się z teologii moralnej na „Alfonsianum”. Święcenia kapłańskie przyjął po powrocie do Wenezueli, w samo Boże Narodzenie, 25 grudnia 1975 r. w Merida.

Pracował kilka lat w Kostaryce jako wychowawca zakonny i wykładowca. W1984 r. został wychowawcą postulantów i kleryków w Barquisimeto w Wenezueli i wykładał w miejscowym seminarium duchownym “Divina Pastora”. Był delegatem prowincjalnym wenezuelskich karmelitów bosych i przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych w Wenezueli. Pracował także w klasztorach karmelitańskich w Merida i w Caracas, zawsze w sektorze formacyjnym i dydaktycznym. W Merida był wykładowcą w Seminarium św. Bonawentury oraz wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego.

Papież Benedykt XVI mianował go 30 czerwca 2007 r. biskupem pomocniczym jego rodzimej archidiecezji Maracaibo, do której sprowadził mniszki karmelitanki bose. Po prawie pięciu latach, 3 kwietnia 2012 r., ten sam papież przeniósł go jako ordynariusza na stolicę biskupią Trujillo, gdzie posługiwał do śmierci. Zmarł z powodu Covid-19, po dwudniowym zaledwie pobycie w szpitalu. Requiescat in pace!

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda