Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Stanisław Wytrążek SJ

Pożegnania: o. Stanisław Wytrążek SJ

Redakcja

W nocy z soboty na niedzielę 10 stycznia 2021 roku zmarł nagle w Toruniu o. Stanisław Wytrążek SJ. Ekonom Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w latach 1990-1997 i sędzia Sądu Biskupiego Diecezji Toruńskiej od 2010 roku. Odszedł do Pana w 67. roku życia, 48. roku powołania zakonnego i 40. roku kapłaństwa.

Ojciec Stanisław Wytrążek SJ urodził się 19 kwietnia 1954 roku w Bydgoszczy jako syn Leona i Marty z domu Szczygieł, najmłodszy z czworga rodzeństwa. W latach 1961-1969 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3 w Bydgoszczy, a następnie uczył się II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, gdzie w roku 1973 uzyskał świadectwo dojrzałości. Przez lata szkolne był ministrantem w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Kaliszu dnia 1 września 1973 roku i pierwsze swoje śluby zakonne złożył na ręce o. Stefana Miecznikowskiego SJ dnia 7 września 1975. Po studiach filozoficznych w Krakowie (1975-1977), rocznej praktyce w Radomiu (tzw. magisterce) oraz studiach teologicznych w Warszawie (1978-1981) został skierowany na trzyletnie studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Dnia 3 lipca 1984 uzyskał stopień magistra prawa kanonicznego z wynikiem bardzo dobrym i zgłosił się na studia doktoranckie.

W latach 1984-1986 był duszpasterzem akademickim i nauczycielem religii w Gdańsku Wrzeszczu, a następnie odbywał trzecią probację w San Francisco wraz z jezuitami z Afryki, Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy. Tam wśród różnych prób, doświadczył pracy z osobami upośledzonymi umysłowo, która miała duży wpływ na jego otwartość względem ludzi potrzebujących.

Po powrocie do Polski w 1987 roku pełnił przez trzy lata funkcję socjusza mistrza nowicjatu w Gdyni oraz przygotowywał pracę doktorską z prawa kanonicznego. Swoją profesję zakonną złożył w Gdyni na ręce o. Władysława Janczaka SJ dnia 22 kwietnia 1989 roku. Niedługo potem, w roku 1990 został mianowany Ekonomem Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, a w roku 1997, po ukończeniu pracy w Kurii Prowincji, został wysłany na placówkę do Londynu, gdzie przez cztery lata pracował z londyńską Polonią. W latach 2001-2010 posługiwał w Radomiu, a od 2010 roku podejmował różne posługi przy jezuickiej placówce w Toruniu (duszpasterz, spowiednik, minister i ekonom domu, wice superior, rektor kościoła) oraz służył lokalnemu Kościołowi jako Sędzia w Sądzie Biskupim.

Zmarł nagle w nocy z 9 na 10 stycznia 2021 roku w Toruniu. Odszedł do Pana w 67. roku życia, 48. roku powołania zakonnego i 40. roku kapłaństwa.

Ojciec Stanisław pełniąc funkcję Ekonoma Prowincji był także rewizorem zarządzania sprawami doczesnymi w domach, wspólnotach i dziełach apostolskich Prowincji. Troska o sprawy doczesne Towarzystwa Jezusowego, której nie brakowało ducha poświęcenia, nigdy nie przesłaniała mu troski o sprawy duchowe i nie przeszkadzała mu w miłowania ubóstwa. Był jezuitą kompetentnym i skromnym, nigdy się nie narzucał a zawsze otwarty był na potrzeby innych.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda