Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: ks. Czesław Broszęcki MSF

Pożegnania: ks. Czesław Broszęcki MSF

Redakcja

Śp. ks. Czesław Broszęcki MSF urodził się 2 czerwca 1934 roku w miejscowości Tobółki (powiat Wieluński, parafia Osjaków, archidiecezja Częstochowska). Był jednym z ośmiorga dzieci Piotra i Józefy z domu Olaków, średnio zamożnych rolników. Ochrzczony został 1 lipca tego samego roku.

 Ukończył szkołę powszechną. W 1951 roku, mając 17 lat, wyjechał do Szczecina do starszego brata, gdzie podjął pracę zarobkową i uczęszczał do szkoły dla pracujących. Mając 20 lat zgłosił się do Towarzystwa Salezjańskiego. W życiorysie napisał: „Usłyszałem ciche wołanie Chrystusa «Pójdź za mną!». Życie salezjańskie nie było jednak dla niego i w styczniu 1956 roku ich opuścił. Powrócił do Szczecina, gdzie ponownie rozpoczął pracę zarobkową i szkołę dla pracujących. W 1957 roku zdał egzamin maturalny. W tym samym roku zgłosił się do Misjonarzy Świętej Rodziny i został przyjęty. Nowicjat odbył w Górce Klasztornej. Pierwszą profesję złożył 8 października 1958 roku, mając 24 lata.

W podaniu o dopuszczenie do pierwszej profesji napisał: „W dalszym ciągu chcę pracować nad uszlachetnieniem własnej duszy poprzez przestrzeganie ślubów zakonnych, Konstytucji i zwyczajów.” Natomiast w podaniu o dopuszczenie do profesji wieczystej napisał: „… z miłości ku Bogu, dla dobra Kościoła i Zgromadzenia pragnę złożyć wieczyste śluby zakonne i żyć w tymże Zgromadzeniu aż do śmierci.” Śluby wieczyste złożył 8 października 1961 w Bąblinie.

Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1963 roku w Poznaniu, z rąk ks. abpa Antoniego Baraniaka.

Już w roku 1964 wraz z trzema innymi współbraćmi zgłosił chęć wyjazdu do pracy w Brazylii. Państwowe formalności związane z pozwoleniem na wyjazd przeciągały się aż do końca roku 1965. W międzyczasie skierowano go do pracy duszpastersko-rekolekcyjnej m.in. w Gliwicach.

W swoim liście z Brazylii napisał do ówczesnego Prowincjała o początkach: „W przeciągu trzech lat pracowałem w różnych parafiach obsługiwanych przez naszych księży, rozrzuconych w całej południowej Brazylii. Poznałem życie ludzi w dużych miastach jak i również w buszu, w głębi Brazylii. Pracowałem samodzielnie jak i również razem z innymi księżmi.”

Brazylijscy współbracia m.in. tak napisali o jego pracy w ich kraju: „Najdłuższy okres jego działalności misyjnej w Brazylii miał miejsce w parafii Nossa Senhora da Conceição w Cabrobó [w północno-wschodniej Brazylii]. Tam był i pracował przez ponad trzydzieści lat! Do dziś ludzie zachowują o nim wdzięczną pamięć, w tym Siostry Elżbietanki, z którymi przez wiele lat prowadził apostolat parafialny. Współbracia świadczą, że ks. Czesław był dobrym współbratem, znakomitym pasterzem i kolegą cenionym przez ludzi, z którymi utrzymywał wiele przyjaźni. […] Służył z miłością wszystkim ludziom w powierzonych mu wspólnotach. Był wielkim promotorem powołań i prowadził wielu młodych do życia konsekrowanego i kapłańskiego.” Jeden ze współbraci brazylijskich nazwał go starym misjonarzem, który ofiarował swoje życie Bogu, jako sługa Ludu Bożego w Brazylii.

W roku 2017, po 51 latach pracy w Brazylii, w wieku 83 lat, postanowił powrócić do Polski. Po powrocie ks. Czesław został skierowany do domu zakonnego w Górce Klasztornej, gdzie początkowo pomagał jeszcze duszpastersko. Jednak wkrótce jego zdrowie zaczęło słabnąć i proces ten trwał. 23 kwietnia tego roku, po zaopatrzeniu w sakramenty święte, został zabrany do szpitala w Więcborku ze względu na ogólne osłabienie. W tym szpitalu zmarł 25 kwietnia.

Pogrzeb śp. ks. Czesława Broszęckiego MSF odbył się 29 kwietnia 2021 roku w Górce Klasztornej. Mszy św. w przewodniczył Ks. Prowincjał Piotr Jacek Krupa MSF. Słowo Boże wygłosił ks. Bogdan Kulik MSF a modlitwy na cmentarzu poprowadził ks. Rektor Piotr Lipski MSF. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w ograniczeniach wynikających z pandemii. Wzięło w nich udział 47 współbraci (41 kapłanów, 2 diakonów, 2 braci zakonnych i 2 kleryków) i kilka osób z rodziny oraz znających zmarłego.

Dziękujemy Bogu za życie i powołanie ks. Czesława Broszęckiego MSF, jego 62 lata życia zakonnego i 58 lat życia kapłańskiego. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!

Opracował ks. Mirosław Książek MSF, sekretarz prowincjalny, 29.04.21

Za: www.misjonarzemsf.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda